Соціальна сутність людини 10. Соціальна сутність людини. нею людські істоти

Лікарські рослини 30.07.2021
Лікарські рослини

Розділи: Історія та суспільствознавство

Триєдина мета: розвивати особистісні якості самореалізації учнів у процесі групової самостійної пізнавальної діяльності при формуванні уявлень учнів про співвідношення в людській поведінці природних та культурних факторів, про особистість та її якості.

Тип уроку: вивчення та первинного закріплення нового матеріалу.

Форми організації навчання: робота у групах (робота з окремими висловлюваннями, виконання проблемних завдань)

Хід уроку

I. Організаційно-мотиваційний етап.

Щоб визначити тему уроку, послухайте історичний анекдот:

Платон, давньогрецький філософ, запитував своїх учнів: що таке людина? Учням важко було з відповіддю. Платон відповів сам, що людина належить роду тварин, виду двоногих тварин, двоногих без пір'я. Філософ, що проходив повз інший, вирішив втрутитися в бесіду. Взявши обскупаного курча, він кинув його перед Платоном і сказав: "Ось, Платоне, твоя людина".

А ви можете сказати, що таке людина?

Що стане темою нашого уроку? Людина:

Чи відокремлена людина у своєму існуванні чи вона перебуває у взаємодії з іншими людьми?

Отже, тема уроку "Людина у системі соціальних зв'язків".

ІІ. Мета та завдання уроку.

Виходячи з теми, давайте визначимо завдання уроку. З якого боку можна розглядати людину? (з біологічною та соціальною).

А ось друге завдання уроку в мене позначено, але ви сформулюєте його трохи пізніше.

2. ? (Особистість).

На уроці ви працюватимете у групах.

Критерії оцінювання роботи групи:

  • вміння аргументувати свою відповідь;
  • вміння співпрацювати із групою;
  • вміння висловлювати свою думку.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

То що є людина? Над цим питанням міркували мислителі всіх часів, але єдиної думки не дійшли. Це питання називають вічним. Упродовж XX століття з'явилися нові аспекти, що викликають гострі дискусії. Давайте і ми поміркуємо. Почнемо з того, що спробуємо з'ясувати співвідношення біологічного та соціального в людині. З цього питання є різні точки зору: 1- біологічне та соціальне в людині - протилежності, що протистоять один одному, 2- біологічне та соціальне в людині злито воєдино та взаємообумовлено

Завдання 1

  • 1 група повинна відстояти точку зору, що біологічне та соціальне в людині - протилежності, що протистоять один одному.
  • 2 група - біологічне та соціальне в людині злито воєдино та взаємообумовлено.

Під час роботи заповнити таблицю:

Перевіримо Таблицю.

Зробіть висновок. Людина - особлива ланка у розвитку живих організмів Землі.

Людина за своєю суттю є біосоціальна істота. З одного боку він є частиною природи і водночас нерозривно пов'язаний із суспільством. Біологічне та соціальне в людині злиті воєдино, і тільки в такій єдності вона існує.

Біологічна природа людини - його природна передумова, умова існування, а соціальність - сутність людини.

Будучи природною істотою, яка живе за законами природного світу, повноцінно жити і розвиватися може тільки в людському суспільстві. Доведіть цю думку прикладом.

1) Тип сучасної людини homo sapiens – людина розумна. Завдяки розуму ми маємо сьогодні те, без чого не мислимо своє життя: електрику, телевізор, автомобіль і т.д. Тому розум є сутністю людини.

2) Якщо розум справді є сутність людини, його голос повинен звучати у всіх життєвих проявах. Тим часом цей голос не чутний у коханні чи творчості.

Висновок: судження суперечливі т.к. людина істота розумна, але іноді вона чинить нерозумно (ставлення до природи, війни - вбиває собі подібних, чого немає в тваринному світі і т.д.).

Завдання 3

При характеристиці людини можна назвати різні ознаки. Назвіть їх, ознайомившись із визначеннями.

1. Окремо взятий представник всього людського роду. Це найзагальніша характеристика людини, яка свідчить про те, що вона цілком самостійне тіло, природна та соціальна особина. (Індивід)

2. Людина як окрема особина серед інших людей. (Індивід)

3. Одиничний представник людського роду, конкретний носій усіх соціальних та психологічних рис людства – розуму, волі, потреб, інтересів тощо. ( Індивід)

2 група

1. Це неповторна своєрідність проявів людини, що підкреслює винятковість, багатобічність та гармонійність, природність та невимушеність її діяльності. ( Індивідуальність)

2. Людина як одна з багатьох, але з урахуванням її особистих особливостей: зовнішній вигляд, манера поведінки, характер і т.д. ( Індивідуальність)

3. Своєрідність, унікальність, неповторність цієї людини. ( Індивідуальність)

Одне із визначень записати.

Завдання 4

Розділіть на 2 групи ознаки, що характеризують індивіда та індивідуальність. Високий інтелект, очі, цікавиться танцями, потреби, карі очі, характер, дотепна, зростання, інтерес, активна

  • 1 група – індивідуальність, 2 група – індивіда
  • 1 група - індивідуальність - високий інтелект, цікавиться танцями, карі очі, дотепна, активна (відмінності зовнішні та психологічні)
  • 2 група - індивіда - очі, потреби, характер, зростання, інтерес (зовнішні та психологічні ознаки, які є у всіх)

Завдання 5

Визначте ще одну важливу ознаку людини. Кажуть, що давньогрецький філософ Діоген яскравим сонячним днем, високо піднявши над головою ліхтар, ходив містом і пильно вдивлявся у людей. Його питали: "Що ти шукаєш, Діогене?". "Шукаю людину", відповідав філософ. Містяни дивувалися, адже люди були всюди. Кого ж шукав Діоген, оточений людьми?

Особистість. Отже, що буде другим завданням нашого уроку?

1. Біологічне та соціальне в людині.

2.Особистість.

Слово "особистість" спочатку означало маску, в якій виступав актор в античному театрі, потім воно позначало самого актора. Пізніше це слово суттєво змінило своє значення і почало характеризувати людину в системі суспільних відносин.

Завдання 6

Якими рисами треба мати, щоб називатися ОСОБИСТОСТЮ? Складіть образний портрет особистості (колаж).

  • здатність робити вибір (сила волі, характер)
  • несе відповідальність за свої справи, вчинки
  • працьовитість
  • цілеспрямованість
  • творчий підхід до життя
  • незадоволеність існуючим становищем
  • прагнення до вдосконалення, розвитку
  • самоосвіта, самовиховання
  • прояв активності
  • незалежність
  • ініціатива
  • підприємливість
  • свою думку

Завдання 7

Проаналізуйте визначення особистості та визначте, яке із запропонованих визначень особистості вам видається найточнішим і чому?

Особистість - людина із соціально значущими якостями.

Особистість - людський індивід, що є суб'єктом свідомої діяльності, що володіє сукупністю соціально значущих рис, властивостей та якостей, які він реалізує у суспільному житті.

Особистість - людина, що активно освоює і цілеспрямовано перетворює природу, суспільство і самого себе. Це людина зі своїми соціально сформованими та індивідуально вираженими якостями (інтелектуальними, емоційними, вольовими, моральними та ін.).

Особистість - соціально та духовно розвинена людина. Виражає особливі, властиві лише цій людині суспільні якості: погляди, здібності, потреби, інтереси, моральні переконання та інші, що виявляються у різноманітній діяльності.

Яке із запропонованих визначень особистості видається найточнішим і чому?

Одне із визначень записати.

Завдання 8

Наука виділяє два підходи до особистості. Користуючись схемою, 1група пояснить перший підхід, а другий - 2 група.

Перше значення поняття "особистість" виражає сутність людини - найголовніше, що притаманне цій людині, сукупність її внутрішніх властивостей як істоти суспільної. Мається на увазі, звичайно, не колір волосся, об'єм біцепсів чи довжина ніг. Йдеться про властиві цій конкретній людині властивості розуму, душі, поведінки: що любить, цінує, як ставиться до інших людей, чи здатний допомогти, зробити добру справу, чи вміє тримати слово. Дуже важливо, чи має людина свою особисту думку, а також мужність відкрито її висловити і захистити, самостійно прийняти рішення, ну і, звичайно, до кінця відповідати за свої дії.

Друге значення поняття особистість, людина розглядається через набір функцій чи ролей (на роботі, навчанні, вдома, у своїй особистість удосконалюється, змінюється).

Яке з визначень особи відображає обидва підходи?

Завдання 9

Розгляньте структуру особистості та поясніть кожен елемент.

Структура особистості

  • Соціальний статус (місце людини у системі суспільних відносин)
  • Соціальна роль (образ поведінки, схвалений нормативно та відповідний соціальному статусу)
  • Спрямованість (потреби, інтереси, погляди, ідеали, мотиви поведінки)

Чи легко бути особистістю?

Бути особистістю важко. І це стосується не тільки великих, видатних особистостей, це стосується будь-якої особистості, особистості взагалі. Адже навіть найскромніша роль, якщо вона обрана всерйоз, пред'являє людині цілий комплекс обов'язків. Особистість - це безперервне зусилля.

Але й бути особистістю нелегко, чи, якщо висловитися точніше, несолодко. Особи немає там, де індивід відмовляється йти на ризик вибору, намагається ухилитися від об'єктивної оцінки своїх вчинків та від аналізу їхніх внутрішніх мотивів. У реальній системі громадських відносин ухилення від самостійного рішення та відповідальності рівнозначне визнанню своєї особистої нерозвиненості та згоди на підопічне існування.

Усвідомлювати себе як особистість людина може лише у суспільстві, у взаєминах коїться з іншими людьми, у зіставленні себе із нею, у відмінності себе з інших.

Завдання 10

Користуючись художнім рядом, визначте, кого ви можете зарахувати до особистості, а кого ні і чому?

Гітлер, який залив кров'ю весь світ, безперечно був особистістю. Наполеон, який намагався захопити Росію, був визначною особистістю. Тим не менш, у Росії цих людей не поважають і якщо хтось назве будь-якого з них "Особистістю" (з великої літери), це викличе глибоке здивування.

Як Ви розумієте різницю між поняттями "людська особистість" та "Особистість" (з великої літери)?

Наведіть приклади великих людей, яких дійсно можна вважати особистостями з Великої літери, яким ви хотіли б наслідувати і на кого ви хотіли б бути схожими.

А себе ви можете назвати особистістю та чому?

Особистість людини формується у динамічному розвитку, під впливом багатьох чинників протягом усього життя.

Завдання 11

Проаналізуйте висловлюваннями та визначте чинники формування особистості та шляхи, через які це відбувається.

1. Наша особистість – це сад, а наша воля – його садівник. В.Шекспір

2. Той, хто залишає все на волю випадку, перетворює своє життя на лотерею. Т.Фуллер

3. Єдина справжня розкіш – це розкіш людського спілкування. Антуан Сент-Екзюпері

4. Без особистої праці людина неспроможна йти вперед; не може залишитися на одному місці, але має йти назад. К.Д.Ушинський

5. П.І.Чайковський писав: ": в інший раз є абсолютно нова самостійна, музична думка. Звідки це є - непроникна таємниця".

6. Створює людину природа, але розвиває та утворює її суспільство. В.Г.Бєлінський

1. Скільки переваг у людини, стільки і пороків. Ніхто не народиться без вад. Але порочним стає той, хто їх терпить. З давньоіндійського епосу.

2. Хто хоче зрушити світ, нехай зрушить себе. Сократ

3. Займаючись ділом, говорять тільки тоді, коли є що сказати; але в неробстві є потреба говорити безперервно. Ж.-Ж.Руссо

4. Для успіху в житті вміння спілкуватися з людьми набагато важливіше за володіння талантом. Леббок

5. Окрема людина слабка, як покинутий Робінзон, лищь у спільноті з іншими вона може зробити багато. А.Шопенгауер

6. Людська сутність очевидна лише у спілкуванні, в єдності людини з людиною. Л. Фейєрбах

Чинники формування особистості.

1. Епоха в яку живе людина. (Часто виявляється домінуючим впливом, який визначає розвиток особистості. Епоха визначає необхідність деякого набору особистісних якостей для здійснення нормальної взаємодії між суспільством і його членом. Наприклад, людина кам'яного віку, мабуть ставила найвище взаємовиручку, фізичну витривалість, терплячість, оскільки без цих якостей нечисленні пологи неможливо було б вижити.

2. Окремі особистості (суспільство) (як сучасники, і живуть у попередні історичні епохи: батьки, вчителі, літературні герої, популярні особистості).

3. Сама людина.

Діяльність

Спілкування

Творчість

Отже, суспільні властивості людини зазвичай визначаються поняттям "особистість".

IV. Закріплення вивченого.

Завдання 12

Які сутнісні властивості людини відображені у судженні про людину? Свою відповідь аргументуйте.

"Людина - це тварина, що відрізняється від мавп терпінням, від папуги - ініціативою, від бегемота - занепокоєнням, а від мурахи - розмірами".

(Людина - двоєдина істота, що належить світові природи та світу соціальних зв'язків та відносин).

А.П'єрон говорив: "Дитина в момент народження не людина, а лише кандидат у людину".

(Лише зв'язок із суспільством, активний прояв сутнісних властивостей людини як соціальної істоти сприяють формуванню особистості).

Завдання 13

Чи погоджуєтесь ви з наступним визначенням індивідуальності? Свою відповідь аргументуйте.

"Індивідуальність - це неповторний набір фарб для шедевра під назвою "Особистість", але ще зовсім не сам шедевр".

Обміркуйте висловлювання та дайте йому оцінку.

І.Кант говорив про особистість "Особистість це здатність людини бути паном самому собі завдяки добровільно обраним твердим принципам".

(Уміння бути людиною незалежною, самостійною, рішучою, ініціативною. Кант вважав, що цього мало, щоб бути особистістю. Особистість повинна мати тверді принципи. А до твердих принципів завжди відносили моральні та громадянські якості людини – чесність і порядність, совість і відповідальність, повага до закону, порядку та справедливості. Причому особистістю себе кожен робить сам і сам за це відповідає.

Завдання 14

Виконайте тест.

1. Людина від тварини відрізняється тим, що вона:

А) має природні інстинкти

Б) має потреби

В) не залежить від природних умов

Г) має членоподілову мову

2. Для характеристики людини як особистості насамперед враховують її:

а) біологічні особливості

Б) тип нервової системи

В) життєвий досвід

Г) стан здоров'я

3. Чи вірні такі міркування про людину?

А) Людина є природним, біологічним фактом.

Б) Людина є продуктом соціальної та культурної еволюції.

а) вірно лише А

б) вірно лише Б

в ) вірні обидва судження

г) обидві судження невірні

4. Чи вірні такі міркування:

А) Головним у характеристиці особистості є суспільна сутність.

Б) Новонароджена людина ще є особистістю.

а) вірно лише А

б) вірно лише Б

в ) вірні обидва судження

г) обидві судження невірні

5. Чи вірні такі міркування про взаємозв'язок поняття "індивід", "індивідуальність" та "особистість"?

А) Поняття особистості включає у собі поняття індивідуальності.

Б) Особистість може включати у собі поняття індивіда.

а) вірно лише А

б) вірно лише Б

в) вірні обидва судження

г) обидві судження невірні

6. Чи вірні такі міркування особистості?

А) Новонароджене немовля може стати особистістю лише в людському суспільстві.

Б) Новонароджене немовля може стати особистістю і поза людським суспільством.

а) вірно лише А

б) вірно лише Б

в) вірні обидва судження

г) обидві судження невірні

Відповіді на тест: 1-г; 2-в; 3-г; 4-в; 5-а; 6-а (перевірка за допомогою карток А, Б, В, Г)

V. Підсумок уроку

Блезу Паскалю належать такі слова. Чи згодні ви з письменником? Чим можете аргументувати свою думку?

"Людина - всього лише очерет, найслабше з творінь природи, але він - очерет мислячий. Щоб його знищити, зовсім не треба всього Всесвіту: достатньо подиху вітру, краплі води. Але нехай навіть його знищить всесвіт, людина все одно піднесеніша, ніж вона, бо усвідомлює, що розлучається з життям і що слабше за Всесвіт, а воно нічого не усвідомлює.

:Все наше гідність у здатності мислити Тільки думка підносить нас, а не простір і час, у яких ми – ніщо. Постараємось думати гідно:" Висновок:- Існує безліч теорій, концепцій пізнання людини. Але жодна з них не дає відповіді на запитання: "Що таке людина?" Можливо, це завдання буде вирішено у XXI столітті, т.к. багато вчених стверджують, що XXI століття буде "століття людини". Формування особистості відбувається в процесі соціалізації, а що таке соціалізація і як це відбувається, йтиметься на наступному уроці.

Домашнє завдання: Параграф 7, с. 67-70, есе "Особистість - той же Всесвіт: глибокий, таємничий, невичерпний" І.Єфремов.

Суспільствознавство, 10 клас

Урок 2. Людина – біосоціальна істота

Перелік питань, що розглядаються на уроці:

1. Людина як результат біологічної та соціокультурної еволюції.

2. Потреби та мотиви.

3. Здібності людини.

4. Людина у системі суспільних відносин

Глосарій на тему

Людина –

Індивід – одиничний представник людського роду.

Індивідуальність- Неповторні властивості, що відрізняють індивіда від інших людей.

Особистість- Людина. володіє соціально-значущими якостями: волею, цілеспрямованістю, свідомістю та самосвідомістю.

Самосвідомість- здатність особистості приймати самостійні рішення та вступати у певні відносини з іншими людьми та природою. Самореалізація– процес здійснення особистістю своїх можливостей, досягнення мети, максимальна реалізація творчого потенціалу.

Потреби –усвідомлена і пережита потреба людини у чомусь.

Мотивація –внутрішній стан людини, пов'язаний з її потребами.

Здібності -властивості особистості, є умовами успішного здійснення певного виду діяльності.

Основна та додаткова література на тему уроку:

О.А. Чернишова, Р.В. Пазин. Суспільствознавство. ЄДІ. Робота з текстом. Вирішення пізнавальних завдань. Легіон. Ростов-на-Дону, 2017. С. 28 – 41; 192 - 198.

П.А. Баранів. Великий збірник тематичних завдань. АСТ, 2017. С. 5 – 37;

Теоретичний матеріал для самостійного вивчення

Що таке людина? Цим питанням задавалися філософи всіх часів та народів. Ця проблема актуальна в сучасній філософії. Якось днем ​​давньогрецький філософ Діоген ходив із запаленим смолоскипом Афінами і на запитання перехожих «що ви робите», відповідав коротко: «Шукаю людину». Він мав на увазі, що знайти гідного серед людей не так просто.

Німецький філософ І. Фіхте відносив поняття «людина» до людського роду, маючи на увазі, що неможливо аналізувати властивості окремої людини поза відносинами з іншими людьми.

Людська природа має подвійний характер. Це тому, що людина - результат біологічної еволюції та розвитку суспільства: від народження людині переважає природне, яке становлення пов'язані з придбанням соціальних характеристик і ознак.

Біологічна сутність людини в тому, що людина - частина живої природи. Від природи людина одержує і інстинкти, і біологічні потреби. Наприклад, до основних біологічних потреб відносяться відтворення роду, їжа (харчування), сон (відпочинок). Придушення та регулювання інстинктів, мова, мислення, навички, зв'язок із суспільством відображають суспільне (соціальне) у людині. Наприклад, основними соціальними потребами є спілкування, мислення, працю.

Біологічне та соціальне в людині пов'язано, тому що людина – біосоціальна істота.

У процесі життя у людині відбуваються певні зміни, пов'язані зі становленням особистості.

Людина народжується індивідом – одиничним представником людського роду. З розвитком у ньому проявляються індивідуальні риси - неповторні властивості, що відрізняють індивіда з інших людей.

Кожна людина - особистість, що володіє соціально-значущими якостями: волею, цілеспрямованістю, свідомістю та самосвідомістю. «Індивідуальність» - неповторні якості окремої людини, своєрідні особливості, що належать лише їй.

Область накладання індивідуальності на особистість - це властивості особистості, які становлять основу її индивидуальности. Людина як особистість виявляє себе у процесі суспільних відносин через набір соціальних функцій та ролей.

Людина одночасно може виконувати різні ролі: споживача, виробника, сім'янина, громадянина. Якість ролі проявляється у вчинках. Наприклад, він може бути професіоналом своєї справи, патріотом, дбайливим сім'янином. У своїх рольових проявах особистість розвивається, удосконалюється, змінюється. Діє, бореться, любить і ненавидить, сумує не сама особистість, а людина, яка має особистість.

Самосвідомість та самореалізація є головними умовами у поведінці людини у процесі реалізації соціальних зв'язків та формування соціальних якостей. Американський вчений А. Маслоу відносив потребу у самореалізації до найвищих потреб людини. Самосвідомістю називають здатність особистості приймати самостійні рішення та вступати у певні відносини з іншими людьми та природою. Головна ознака самосвідомості – готовність нести відповідальність за свої рішення та дії. Самореалізація – процес здійснення особистістю своїх можливостей, досягнення цілей, максимальна реалізація творчого потенціалу.

Розбір типового тренувального завдання

  1. Вставте пропущене слово:

_______ – біосоціальна істота, що володіє мисленням та мовою, здатністю створювати знаряддя праці та користуватися ними у процесі суспільного виробництва.

Варіанти відповідей:

1) Індивід;

2) Людина;

3) Особистість

Правильний варіант/варіанти: 1) Людина.

  1. Прочитайте наведений нижче текст, у якому пропущено низку слів. Виберіть із запропонованого списку слова, які потрібно вставити на місце перепусток.

Коли ми говоримо про людину, то нерідко вживаємо споріднені з цим загальному поняттютерміни. _______ - людина як одиничне природне істота, окремий, відокремлений представник людської спільності. З цим терміном тісно пов'язане поняття ________________. Це людина, яка характеризується з боку своїх значних відмінностей від інших людей.

Слова (словосполучення) у списку дано в називному відмінку. Кожне слово (словосполучення) може бути використане лише один раз.

Список термінів:

1) індивідуальність 2) цінність 3) суб'єкт

4) діяльність 5) знаряддя праці 6) завдаток

7) особистість 8) найвищий ступінь 9) індивід

Проблема вивчення людської особистості завжди цікавила вчених, філософів, письменників. Є різні погляди з цього питання. Розберемося, що таке людина і що її відрізняє від тварин, і вивчимо тему зі суспільствознавства «Особистість – соціальна сутність людини».

Людина - біосоціальна істота

Людина поєднує у собі природні та соціальні риси. Саме це поєднання забезпечує йому можливість як існувати, задовольняючи свої природні потреби, а й вибудовувати відносини коїться з іншими людьми, реалізовувати себе у тому чи іншого сфері.

До біологічних відносять:

  • тіло людини, мозок;
  • інстинкти;
  • біологічні потреби: у їжі, сні, житло.

До соціальних відносять:

  • мова, мислення, вміння людини;
  • потреба у спілкуванні;
  • потреба у отриманні нових знань.

Існують різні точки зору про поєднання природного та соціального начал у людині:

ТОП-4 статтіякі читають разом з цією

  • ці якості протиставлені одна одній;
  • перебувають у нерозривному поєднанні.

Нині дедалі більше дослідників роблять висновок, що з нормального існування людини необхідні і біологічні, і соціальні властивості, і їх поєднання формує людини як особистість.

Називаючи людину особистістю, як правило, мають на увазі її соціальні якості. Соціальна сутність людини проявляється у взаєминах з іншими людьми та наявності у неї особливих ролей, які вона активно реалізує, беручи участь у суспільному житті.

Перший підхід - розглядати особистість як активного учасника відносин, що прагне пізнавати світ і себе.

Другий підхід - розглядати особистість у вигляді набору ролей.

До таких ролей відносяться:

  • батько;
  • дитина;
  • працівник;
  • покупець;
  • пішохід;
  • водій та інші.

Виконання тих чи інших ролей неможливе без зв'язку з іншими людьми. Те, як вони виконуються, залежить не тільки від особливостей характеру людини, а й від історичної доби, в яку він жив.

У Росії відносини в сім'ї в 19 і в 21 століттях сильно відрізняються: у дореволюційний період головним принципом було беззаперечне підпорядкування главі сім'ї, повсюдно використовувалися тілесні покарання для дітей, суворо дотримувалися традиції. Нині першому плані вийшло порозуміння, співробітництво у сімейних відносинах, любов, підтримка, рівні можливості кожного члена на самореалізацію.

Також змінилася роль жінки: якщо у минулому вона займалася веденням домашнього господарства, вихованням дітей, то в сучасних умовахметою багатьох жінок стала кар'єра, тобто професійне становлення.

Самореалізація та самосвідомість

Дані поняття позначають важливі особистості процеси.

Самосвідомість - це розуміння людини своєї ролі, себе як особистості, здатності приймати самостійні рішення, вступати у відносини та бути відповідальним за свої дії.

Самореалізація - досягнення людиною поставлених цілей, втілення ідей, максимальний додаток здібностей, що допомагає бути успішним у обраній діяльності, отримати бажаний статус.

Що ми дізналися?

Біологічні та соціальні якості людини нероздільні. Тіло, здоров'я, інстинкти дозволяють людині жити, бути біологічною істотою. Соціальні риси, такі як потреба у спілкуванні, здобуття нових знань, визнання суспільства, роблять людину особистістю. Бути особистістю - означає брати участь у житті, виконуючи особливі ролі, реалізуючи свої здібності, дотримуючись встановлених норм і правил. Виконання особливих функцій у суспільстві завжди було властиво людині, але згодом ролі та його особливості змінювалися.

Тест на тему

Оцінка доповіді

Середня оцінка: 4.1. Усього отримано оцінок: 478.

I. Вимоги до результатів вивчення теми

Вивчення цієї теми покликане зробити внесок у досягнення результатів

особистісних:

Усвідомлення значущості проблеми сутності людини як ключової в курсі суспільствознавства;

Формування сучасних уявленьпро сутність людини;

метапредметних:

Вміння розкривати специфіку взаємовпливу двох світів - соціального (людського) та природного, його ключову роль у розумінні природи людини та її світогляду;

розуміння міждисциплінарного характеру проблеми людини;

предметних:

Володіння поняттями "людина", "індивід", "особистість", "індивідуальність"; вміння проводити відмінність у трактуванні понять «природа людини» та «сутність людини»;

Усвідомлення однобічності низки інтерпретацій сутності людини, висунутих під час історичного розвиткунаукою, філософією та релігією;

Уяснение безпосереднього впливу соціального оточення, характеру суспільних відносин на формування сутнісних якостей людини, її самовизначення як особистість.

Завдання заняття:

1) сформувати в учнів адекватне знання про людину, що обґрунтовує переважання її духовно-моральних якостей;

2) показати нерозривний зв'язок та взаємозумовленість біологічної та соціальної природи людини.

ІІ. Місце теми у системі навчальних занять

Ця тема є ключовою у суспільствознавчому курсі. Вона замикається на всі розділи підручника, має вихід на актуальні проблемиросійського суспільства та глобальні проблеми сучасності.

Особливо тісно тема пов'язана з наступними параграфами підручника: «Діяльність – спосіб існування людей», «Пізнавальна та комунікативна діяльність», «Свобода та необхідність у діяльності людини». Подальше поглиблення знань учнів про сутність людини відбувається щодо § 11 «Духовний світ особистості».

Опорою для осмислення теми може бути матеріал § 1 «Що таке суспільство» (роль людської діяльності; виготовлення знарядь праці; цілепокладання та колективність як основи людської життєдіяльності; людина як творець культури та її результат).

ІІІ. Література та обладнання

Література для вчителя

Везклуба С. А. Людина та культура // Культурологія / за ред. Б. А. Еренгрос. – М., 2007.

Юдін Б. ГБорзенков В. Г., Малков С. М. Багатовимірний образ людини: на шляху до створення єдиної науки про людину: антологія. – М., 2007.

Бризгаліна Є. В. Міждисциплінарність як основа вивчення людини в шкільному курсісуспільствознавства // Викладання історії та суспільствознавства у школі. – 2012. – № 8-10.

Устаткування

Роздатковий матеріал: фрагмент із роботи академіка А. А. Гусейнова для мотиваційної частини; уривок із роботи Т. Гоббса «Людська природа» для проведення диспуту; класна дошка (запис форми таблиці «Біологічне та соціальне в людині») та схема «Соціобіологічний шлях людини».

IV. Організація навчальної діяльності

Варіанти організації роботи

1-й варіант. Два комбіновані уроки з послідовним вивченням питань плану, роботою учнів із текстом параграфа та виконанням навчальних завдань (№ 1, 3 із рубрики «Завдання»).

2-й варіант(Для більш підготовлених учнів). 1-а година: шкільна лекція «Наступність поглядів на сутність людини у філософії» з висвітленням питань з рубрики «Питання для самоперевірки». 2-а година: первинне вивчення змісту параграфа з подальшим складанням розгорнутого плану та роботою з документом – фрагментом роботи С. Л. Франка. 3-я година: диспут «Чи змінюється людська природа?» (По уривку з роботи Т. Гоббса «Людська природа»).

Мотиваційний етап

Повідомляються особливості теми, що вивчається: її складність і багатогранність, яка залежить від тих контекстів, в яких виступає і в яких розглядається людина; формулюється основна ідея заняття: ні суспільство неможливе без людини, ні людина немислима поза суспільством.

Логічним переходом до вивчення питань плану заняття може стати з'ясування переліку наук, які вивчають людину. У ході обговорення встановлюється, що проблемами природи та сутності людини займаються дисципліни, що належать до різних галузей знання – гуманітарних, суспільних, природних. Учні підводяться до думки, що практично всі науки тією чи іншою мірою пов'язані з проблемою людини. З того факту, що людина є суб'єктом пізнання, випливає важливий наслідок: людина завжди більше тогощо він про себе знає чи може знати. Учням пропонується знайти в обговорюваному тексті місце, що вказує на цю обставину.

З'ясовується, що це вказує кінцівка першого пропозиції фрагмента: «...єдиним предметом дослідження, його умовою».

Учням пояснюється, що наукове знання є знання об'єктивне (знання об'єкт). Воно завжди є знанням про те, що існує саме собою, незалежно від суб'єкта, і виноситься на суд суб'єкта. Наукове знання як об'єктивне, т. е. незалежне від волі та ідеологічних устремлінь дослідника, тільки тому й може відбутися, що гносеологічний (пізнавальний) суб'єкт винесено за об'єкт пізнання. У випадку з людиною, коли вона одночасно виступає в ролі об'єкта і суб'єкта пізнання, все набагато складніше («або людина як предмет дослідження - або людина як свобода» (К. Ясперс).

Етап вивчення нового матеріалу

План вивчення нового матеріалу

1. Що таке людина?

2. Природа та сутність людини.

3. Індивід. Людина. Особистість.

Важливі терміни та поняття: людина, природа людини, сутність людини, антропогенез, індивід, індивідуальність, особистість.

1. Цей етап заняття покликаний сприяти глибшому осмисленню учнями поняття «людина», співвідношення природних і культурних чинників у людському поведінці, у людській природі. У вивченні такого феномена життя, як людина, особливо важливою є проблема його походження. І хоча назва параграфа однозначно орієнтує на соціальний аспект проблеми, проте без звернення до антропогенезу важко відповісти на цілу низку важливих питань: що виявилося суттєвим у становленні людини у світі, який вона створює? Як формуються соціальні якості, що і хто цьому сприяє? Які відкриття людина зробила, схвильована страхом і мужністю? Як склалися взаємини статей? У чому особливості ставлення людини до матері та батька, життя та смерті, свого призначення у цьому світі? Чим заповнювався час, вільний від добування їжі (полювання та збирання)?

Перш ніж запропонувати учням ці питання до осмислення, логічно з'ясувати, як вони відповідають питанням «Що таке людина?». (З урахуванням знань з курсів природознавства та суспільствознавства, а також відштовхуючись від аналізу вченого). Можна рекомендувати проведення роботи учнів із різними визначеннями у параграфі підручника, у шкільному словнику та інших виданнях (найнадійнішим варіантом є використання роздавального матеріалу щодо порівняльного аналізу).

Після цього можна переходити до обговорення першого зі сформульованих вище питань: що виявилося суттєвим у становленні людини у світі, який вона створює? Прокоментувавши кілька відповідей учнів, можна повідомити їм лаконічно виражену позицію К. Ясперса. Істотним, як він вважає, тут є таке:

«1. Використання вогню та знарядь. Живу істоту, яка не має ні того, ні іншого, ми навряд чи вважали б людиною.

2. Поява мови. Радикальне відмінність від взаєморозуміння тварин у вигляді спонтанного висловлювання своїх відчуттів становить властива лише людині здатність висловлювати усвідомлюваний у мові і переданий нею сенс предметного світу, що є об'єктом мислення і промови.

3. Способи формуючої людини насильства над собою, наприклад, за допомогою табу. У самій природі людини закладено те, що вона може бути лише частиною природи, навпаки, вона формує себе у вигляді мистецтва. Природа людини – це її штучність.

4. Освіта груп та угруповань. Людське співтовариство докорінно відрізняється від інстинктивно-автоматично створених держав у комах. Основна відмінність людської спільноти від груп і відносин панування та підпорядкування, що утворюються приматами, полягає в усвідомленні людьми його смислового значення.

5. Життя, що формується міфами, формування життя за допомогою образів, підпорядкування всього існування, сімейного устрою, суспільного устрою, характеру праці та боротьби цим образам, які у своєму нескінченному тлумаченні та поглибленні, по суті, є просто носіями самосвідомості та усвідомлення свого буття, дають відчуття вкритості та впевненості, все це у своїх витоках невиразне. На початку історії і пізніше людина живе у цьому світі». (Ясперс До. Витоки історії та її мета. М., 1991. - Гол. 4. «Що сталося у доісторичний період»).

Елемент наочності в проблематику, що обговорюється, внесе звернення до таблиці «Людська діяльність (Відмінності діяльності людей від поведінки тварин)» з § 1 підручника. Учням пропонується з опорою на підручник, знання з інших предметів та особистий досвідзаповнити таблицю:

Біологічне та соціальне в людині

Біологічні властивості людини

Соціокультурні якості людини

Прямоходіння;

Великий та розвинений мозок;

Своєрідність тілесної організації;

Гени (спадковість);

Мускулатура та багатофункціональність розвиненої руки;

Наявність розвинених м'язів особи (здатність сміятися);

Здатність до членороздільного мовлення;

Статева диференціація;

Расові відмінності;

Кінцевість життя та ін.

Гарматна діяльність;

Праця та колективна діяльність;

Свідомість;

Мова, мова, спілкування;

Моральність;

Здатність до духовної творчості та фантазій;

Проектування своєї життєдіяльності (цілепокладання);

вдосконалення своєї біологічної природи;

Здатність пристосовуватися до різних кліматичних умов;

Відповідальне ставлення до своїх дій та поведінки;

Усвідомлення своєї смертності

Учні поділяються на дві групи. Перша працює щодо виявлення біологічних властивостей людини, друга група визначає соціокультурні якості людини. Після завершення роботи обговорюються результати: представники кожної групи по черзі виступають у ролі експертів і вносять корективи. Доречно запропонувати учням подумати про наявність у людини негативних особливостей (прихильність до забобонів та забобонів; безжальне ставлення до природи та жорстоке - до себе подібних, чого не спостерігається у тваринному світі).

2. Логічним продовженням вивчення біологічних та соціокультурних особливостей людини є звернення до смислових відмінностей таких важливих понять теми, як «природа людини» та «сутність людини». Враховуючи складність проблематики, можна порадити вчителю провести цю частину заняття у формі повідомлення, попередньо з'ясувавши тлумачення цих системотворчих понять самими учнями.

Зазначається, що поняття «природа людини» та «сутність людини» нерідко зустрічаються у літературі як синоніми. Під людською природою в філософської антропологіїрозуміють сукупність незмінних рис, загальних задатків та властивостей, що виражають особливості людини як живої істоти, які притаманні людині розумній у всі часи незалежно від біологічної еволюції та історичного процесу.

При розгляді поняття «сутність людини» важливо враховувати, у якому контексті розглядається людина, у межах яких параметрів та масштабів її буття досліджується її сутність.

Наприклад, наука в цьому питанні виходить з того, що людина, хоч і завершує сходи живих істот, виникає і існує у світі відповідно до законів еволюції.

Філософія виходить з розумності, свободи, автономності людини, яка пізнає, яка опановує дійсним світом спочатку у свідомості, а потім практично.

Можна звернути увагу учнів те що, що у історії філософської думки визначення сутності людини страждають односторонністю. Сутність людини в них зводиться переважно до якоїсь однієї якості або якоїсь частини людської життєдіяльності, яка не є для людини характерною і всеосяжною. Наприклад, гарматна діяльність, людська свідомість, абсолютний дух, божественний абсолют, сукупність суспільних відносин, людська життєдіяльність. З деяких із цих інтерпретацій сутності людини випливає, що вона (сутність) ніби відокремлюється від самої людини (будь то всемогутній Бог або сукупність суспільних відносин у марксизмі). Про те, що проблема сутності людини до теперішнього часу не втратила своєї актуальності, свідчать спроби розширити діапазон її системоутворювальних понять (наприклад, «людина – біопсихосоціальна істота», «людина – біосоціально-моральна істота» або «людина – культуротворча істота»).

На зіставленні цих підходів до визначення сутності людини з наступним аргументованим визначенням найкращого доцільно побудувати навчальне завдання.

У останнім часому філософській антропології утвердився інший підхід до осмислення сутності людини. Вона розглядається як процес, як безперервна взаємодія, всебічний взаємозв'язок людини та суспільного світу. Вона (сутність) уособлює безперервне творіння людиною суспільного світу, його, людини, втілення в ньому з подальшою трансформацією суспільного світу в людині. Таке розуміння сутності людини як загального взаємозв'язку, взаємоперетворень людини та її суспільного світу вказує на незмінно основну роль людини у складному, варіативному процесі взаємовідносин людини та суспільства.

3. Вивчення третього пункту плану доцільно здійснювати у тих роботи учнів з підручником (підтема «Соціальні якості личности»). Учням пропонується зіставити поняття «особистість» з близькими за змістом поняттями «індивід», «індивідуальність», «людина» та, використовуючи логічну аргументацію та отримані в ході заняття знання, довести, що поняття «індивід», «індивідуальність» та «людина» справді є соціальними поняттями.

Така робота має велике значення як поглиблення поняття «особистість», але й системного сприйняття фундаментального соціально-гуманітарного поняття «людина».

Поняття індивіда, індивідуальності та особистості є взаємопов'язані сутнісні характеристики людини. З'ясування учнями їх смислових особливостей дозволить надалі краще розбиратися в соціо-гуманітарних процесах і явищах, розуміти смислові відмінності вживання цих понять у різних за змістом текстах та комунікаційних ситуаціях (наприклад, особистість як результат соціалізації; дитина як особистість; особистість злочинця).

Звісно ж, що успішного засвоєння учнями цих понять можна досягти у тих формули А. Р. Асмолова: «Індивідом народжуються. Особистістю стають. Індивідуальність обстоюють».

Формула хороша. Проте, здається, з неї «випала» людина. Учням можна буде запропонувати задуматись при вирішенні наступного очевидного парадоксу. У деяких життєвих ситуаціях, коли необхідно когось закликати до виконання важливої ​​дії чи обов'язку, використовуються звернення: «Будь же людиною!», «Ти ж людина!». Чому ж при цьому не застосовується соціально престижне - «особистість»? А в який розряд занести «Людину з великої літери»? Вважаємо, що з організації цієї роботи з учнями доцільно використовувати схему, яка додасть їй наочність:

Етап закріплення

Як матеріал на закріплення отриманих знань доцільно використовувати позиції 1, 3 з рубрики «Завдання».

План: 1. Людина як наслідок біологічної та соціокультурної еволюції. 2. Відмінність людини від тварини. 3. Батьки людини. Рід Homo. Біологічна еволюція людини із нижнього палеоліту. 4. Роль праці антропогенезі. 5. Походження мислення та мови. 6. Соціогенез. 7. Зміна в соціальній організації людини в середньому палеоліті та в кроманьйонську епоху 8. Виникнення екзогамії та родової організації як завершальний етап соціогенезу. 9. Культурогенез 10. Виникнення міфологічних уявлень. 11. Міфологія як первинна формадуховного виробництва 12. Бінарна природа людини. 13. Проблема природи та культури


1. Людина як результат біологічної та соціальної еволюції Проблема людини одна з основних у філософії. Велике значеннядля розуміння сутності людини, шляхів її розвитку має з'ясування питання про її походження. Теорія походження людини, суть якої полягає у вивченні процесу її виникнення та розвитку, отримала назву антропогенез (від гр. anthropos людина та genesis походження).


Існує кілька підходів до вирішення питання походження людини. Релігійна теорія Теорія палеовізіту Природно-наукові (матеріалістичні) теорії Ч. Дарвін () англійський дослідник природи, творець еволюційної теорії Ф. Енгельс () соціальний мислитель, політичний діяч Божественне походження людини. Душа – джерело людського в людині. Людина - створення неземне, прибульці з космосу, відвідавши Землю, залишили на ній людські істотиЛюдина як біологічний вид має природне, природне походження та генетично пов'язане з вищими ссавцями. Головна причина появи людини – праця. Під впливом праці сформувалися специфічні якості людини: свідомість, мова, творчі здібності


Людина за своєю суттю є біосоціальна істота. Біологічне та соціальне в людині злиті воєдино, і тільки в такій єдності вона існує. Біологічна природа людини це його природна передумова, умова існування, а соціальна сутність людини.


Абсолютизація однієї зі сторін сутності людини призводить до біологізаторства або соціологізації. Біологізаторський підхід: Акцентує лише еволюційно-біологічні причини людської природи. Соціологізаторський підхід: Пояснює природу людини, з соціально значимих чинників. Людина «чиста дошка», де суспільство пише потрібні слова.



2. Основні відмінності людини від тварини Людина має мислення та членоподілову мову. Людина здатна до свідомої цілеспрямованої творчої діяльності. Людина в процесі своєї діяльності перетворює навколишню дійсність, створює необхідні їй матеріальні та духовні блага та цінності. Людина здатна виготовляти знаряддя праці та використовувати їх як засіб виробництва матеріальних благ. Людина відтворює як свою біологічну, а й соціальну сутність і тому має задовольняти як свої матеріальні, а й духовні потреби.




3. Батьки людини. Рід Homo. Біологічна еволюція людини із нижнього палеоліту. Теорія антропогенезу виходить з симіальної (від латів. «сіміа» – мавпа) гіпотезі Ч. Дарвіна про походження людини від стародавньої людиноподібної мавпи. Вважають, що гомінідна (людська) лінія еволюції відокремилася від спільного з мавпами ствола 7–8 млн. років тому, а найдавніші представники роду людей («Гомо») з'явилися не пізніше 2 млн. років тому. Зазвичай виділяють 4 стадії розвитку людини: австралопітекові, архантропи, палеоантропи, неоантропи.


4. Роль праці антропогенезі. Найважливіший фактор еволюції людини – праця. Здатність виготовляти знаряддя праці властива лише людині. Трудова діяльність сприяла закріпленню морфологічних та фізіологічних змін у предків людини, які називають антропоморфозами. Спільна трудова діяльність сприяла згуртуванню членів колективу, що викликала необхідність обміну звуковими сигналами.








8. Виникнення екзогамії та родової організації як завершальний етап соціогенезу. Екзогамія заборона шлюбних відносин між членами спорідненого (рід, фратрія) або локального (наприклад, громада) колективу, що існував як в епоху первіснообщинного ладу, так і пізніше. Численні теорії походження екзогамії поєднуються в основному в 3 основні групи, які припускають, що перехід до екзогамії обумовлений: необхідністю уникнути шкідливих наслідків від шлюбів між кровними родичами (Л. Г. Морган та ін.); прагненням розширити соціальні контакти та зав'язати відносини з іншими колективами (Е. Тайлор, А. М. Золотарьов, К. Леві-Стросс); необхідністю встановлення соціального світу в колективі, оскільки статеві відносини та супроводжуючі їх конфлікти виносилися за його межі (С. П. Толстов, Ю. І. Семенов). Термін запроваджено англійським дослідником шлюбно-сімейних відносин первісного суспільства Дж. Макленнаном. Положення жінок.


9. Культурогенез Культурогенез: становлення культури у первісному суспільстві. Характерні рисипервісної культури: Синкретизм як головна характеристикапервісної культури. Формування культурних універсалій. Початкова єдність матеріальної та духовної діяльності та їх подальший поділ. Еволюція матеріальної культури. Формування первісних вірувань та його значення у житті людей. Тотемізм, фетишизм, магія, культ предків, анімізм – загальне та особливе. Зародження моралі. Табу та ритуали як перші регулятори суспільних відносин. Позаособовий характер первісної моралі. Еволюція, основні види та функції первісного мистецтва.


Мистецтво - це зображення світу, яке хвилює людей, пробуджує у тому свідомості глибокі почуття і переживання. По-перше, мистецтво це наполеглива праця. Усі прекрасні речі створені розумом та руками людей. По-друге, мистецтво це постійні роздуми над тим, як улаштований світ, як змінюються природа та суспільство. По-третє, мистецтво вчить людей розуміти, що таке добро та краса. По-четверте, мистецтво - спосіб людей обмінятися почуттями і переживаннями друг з одним.


10. Виникнення міфологічних уявлень. У первісній родовій громаді людина не тільки жила і працювала пліч-о-пліч з родичами. Мистецтво теж створювалося всіма разом. Як майно було загальним, і мистецтво належало всім. Звичайно, у дружній та згуртованій громаді свідомість людей була єдиною та нероздільною. І живопис, і усні легенди, і музика були пов'язані з вірою в богів, з навчанням та вихованням молоді. Вчені назвали все це разом узяте міфом.




11. Міфологія як первинна форма духовного виробництва Міфологія (від грецьк. mifos переказ, оповідь і logos слово, поняття, вчення) форма суспільної свідомості, спосіб розуміння світу, характерний для ранніх стадій суспільного розвитку. У духовному житті первісного суспільства міфологія домінувала, виступала як універсальна форма суспільної свідомості. У соціокультурному та інтелектуальному розвитку людства істотну роль відіграли стихійно народжені оповіді, овіяні переказами та розцвічені фантазією, те, що ми називаємо міфами. Вони послужили необхідним етапом у закономірній еволюції свідомості людства.


11. Міфологія як первинна форма духовного виробництва Міфи – давні сказання різних народівпро фантастичні істоти, про справи богів та героїв різноманітні. Міф - найбільш рання форма духовної культури людства поєднував у собі зачатки знань, релігійних вірувань, політичних поглядів, різних видівмистецтва, філософії. Міфологія закріплювала прийняту у суспільстві систему цінностей, підтримувала, заохочувала певні форми поведінки.


12. Бінарна природа людини. Бінарна природа людини. Подвійна (бінарна) природа людини виявляється в тому, що кожен член людського суспільства може розглядатися з обох сторін. По-перше, людина є біологічною істотою, що має природні потреби в їжі, питві, продовженні роду, безпеки. Людині, що розглядається з цієї точки зору, притаманні вроджені інстинкти, в ньому генетично закладені якості, що створюють її неповторність та індивідуальність. З цього погляду людина відрізняється від тварини тільки тим, що вона здатна навчатися, змінювати свою поведінку шляхом взаємодії з іншими людьми. З іншого боку, людина постійно розвиває своє мислення, індивідуальний характер, знання про навколишньому середовищіу вигляді спілкування з іншими людьми. Без впливу інших людей індивід залишається лише на рівні тварини, неспроможна стати повноправним членом людського суспільства. Отже, людина може також розглядатися як істота суспільна, яка формується через перебування в суспільстві, через зв'язки з іншими індивідами.


Співвідношення понять індивід, індивідуальність, особистість. Особистість 1) людина як суб'єкт соціальних відносин та свідомої діяльності; 2) обумовлене включеністю в соціальні зв'язки системна якість індивіда, що формується у спільній діяльності та спілкуванні. Найчастіше зустрічається поняття індивід. Тому, вживаючи поняття «індивід», ми наголошуємо на безособовості, вважаємо, що це може бути будь-яка людина. Індивід (від латів. individuum неподільний, нерозділений) це одиничний представник людського роду, конкретний носій усіх соціальних і психологічних рис людства: розуму, волі, потреб, інтересів і т. д. (людина як окрема особина серед інших людей). Індивідуальність це неповторна своєрідність проявів людини, що підкреслює винятковість, багатобічність і гармонійність, природність і невимушеність його діяльності (людина як одна з багатьох, але з урахуванням її особистих особливостей: зовнішній вигляд, манера поведінки, характер тощо). Особистість (від латів. persona особа) це людський індивід, що є суб'єктом свідомої діяльності, що має сукупність соціально значущих рис, властивостей і якостей, які він реалізує в суспільному житті (людина з соціально значущими якостями).

Рекомендуємо почитати

Вгору