Презентація з російської мови "спп з підрядними визначальними". Складнопідрядні речення з підрядними визначальними. Завантажити презентацію спп з підрядним визначальним

Плодово-ягідні 30.07.2021
Плодово-ягідні

Придаткові визначальні

  • Автор розробки: Весселі Ірина Сергіївна, вчитель російської мови та літератури школи №3 м.Осинники
  • Цілі уроку:
  • Формувати навички складання визначальних придаткових;
  • Виявляти смислові відтінки, які вносять союзні слова до певної підрядної пропозиції.
  • Виконайте завдання:
  • Приєднайте останню пропозицію до попередньої спілки і. Запишіть отриману пропозицію. Виконайте його синтаксичний аналіз.
  • Гримлять гуркіт молоді, ось дощ бризнув, пил летить, повисли персі дощові, сонце нитки золотить.
  • Придумайте та запишіть речення, структура яких відповідає схемам:
  • [Безособливе], [ зате… двоскладовий].
  • [Невизначено-особисте], [ також…двоскладне].
  • Любов та дружба для вас
  • Дійдуть крізь похмурі затвори,
  • Як у ваші каторжні нори
  • Доходить мій вільний голос.
  • (А.С.Пушкін)
  • Вибірковий (графічний) диктант
  • 2. Йому доля готувала
  • Шлях славний,
  • Ім'я гучне народне заступника,
  • Сухоту та Сибір.
  • (Н.А.Некрасов)
  • Складіть схеми лише складнопідрядних речень.
  • Вибірковий (графічний) диктант
  • 3. Природа-мати! Коли б таких людей
  • Ти іноді не посилала світові,
  • Затихла б нива життя.
  • (Н.А.Некрасов)
  • Вибірковий (графічний) диктант
  • - Складіть схеми лише складнопідрядних речень.
  • 4. Побажаємо, щоб не меркнув
  • Правди промінь у рідному краю…
  • (А.Плещеєв)
  • Вибірковий (графічний) диктант
  • - Складіть схеми лише складнопідрядних речень.
  • Ми ніколи не забудемо імена героїв, життя яких служить для нас живим прикладом, закликом гордим до свободи, до світла.
  • Перевір себе:
  • [Двоскладовий], (як …двоскладний).
  • Просте
  • (Коли б ... двоскладовий), [двоскладовий].
  • [Певно-особисте], (щоб ... двоскладовий).
  • [Двоскладовий], (... яких ... двоскладовий).
  • Визначення
  • який? чий?
  • якого? чийого? і т.д.
  • Визначне підрядне
  • пропозиція
  • який? чий? якого?
  • чийого?
  • і т.д.
  • Запишіть в зошит:
  • Теоретичний матеріал
  • Придаткові означальні відповідають питання визначення. Вони відносяться до члена головної пропозиції, вираженому іменникомі завжди стоять після нього. До головної пропозиції придаткові означальні прикріплюються союзними словами, який, чий, що, де. Коли та ін.
  • Ви найдивовижніша людина, яку я коли-небудь зустрічав.
  • В основному може бути вказівне слово, що виділяє іменник (або поєднання іменника в прикметнику), до якого відноситься підрядне. Союзне слово заміняє іменник (або поєднання іменника з прикметником): Багато років він мріяв про таку роль, яку зіграв сьогодні.
  • Теоретичний матеріал
  • Для вираження ознак предмета можуть бути використані різні засоби мови: прикметники, причастя, відокремлені визначення, придаткові визначальні.
  • Одна і та ж думка може бути виражена різними синтаксичними конструкціями, але вони відрізняються або відтінками значення, або сферою вживання. Так, складнопідрядна пропозиція з підрядним означальним вживається як у розмовній мові, так і в книжковій, причетний оборот – переважно у книжковій.
  • Про причастя говорив А.С.Пушкін:
  • «Причастя зазвичай уникають у
  • розмові. Ми не говоримо карета, що скаче мостом; слуга, що кидає кімнату, ми говоримо: яка скаче, що мете, - замінюючи стислість причастя млявим оборотом».
  • Найчастіше заміна
  • викликається необхідністю
  • уникнути в тексті одноманітності конструкцій.
  • Завдання
  • -
  • Завдання
  • - Придумайте до кожної картинці по дві пропозиції: 1-е - з підрядним визначальним, 2-е - з причетним оборотом.
  • Вправи 120, 124, 125
  • Домашнє завдання:
  • § 213; з текстів художньої літературивипишіть приклади складнопідрядних речень у підрядних визначальних (5-7 речень).

    Обладнання:комп'ютер, інтерактивна дошка, презентація для уроку, інтерактивний тест.
    Тип уроку: вивчення нового матеріалу

    Хід уроку

    1.Організаційний момент.

    Здрастуйте. Сідайте. Я рада вас бачити. Ми починаємо вивчати нову тему. Вона, звичайно, не дуже проста, але, я впевнена, ви все зрозумієте.

    2. Актуалізація знань.

    -Фронтальне опитування.

    Давайте спершу згадаємо, що ми вивчаємо.

    Який розділ науки про мову ми вивчаємо? - синтаксис

    Що вивчає синтаксис? - вивчає словосполучення та пропозицію

    Які пропозиції ви знаєте?

    Яка пропозиція називається складною? (п., яке має у своєму складі не менше двох граматичних основ і є смисловою та граматичною єдністю, оформленою інтонаційно)

    Назвіть види складних речень. (БСП, ССП, СПП).

    Який вид СП ми зараз вивчаємо? -СПП

    А як ви знаєте СПП, ми дізнаємося після цифрового диктанту .

    -Робота в групах 3 групи

    -Цифровий диктант

    Прочитайте твердження (роздрук на кожній парті). Якщо ви погоджуєтесь з цим твердженням, поставте поряд з ним цифру 1, якщо не згодні - поставте 0. Аргументуйте свій вибір.

    1. Складнопідрядна пропозиція складається з головної та придаткової пропозиції.
    2. Додаткова пропозиціязавжди стоїть після головного.
    3. Частини складнопідрядного речення з'єднуються між собою за допомогою підрядних спілок чи союзних слів та інтонації.
    4. Частини складнопідрядного речення рівноправні.
    5. Союзне слово не є членом речення.
    6. Підрядні спілки, з допомогою яких зв'язуються частини СПП, перебувають у придаткової частини пропозиції.
    7. Додаткова пропозиція відокремлюється комою або виділяється комами.
    8. У складнопідрядному реченні може бути кілька придаткових.

    Відповідь: 10100111.

Перегляд вмісту документа
«Презентація на тему: «Складнопідрядні пропозиції з підрядними визначальними» »


Цілі та завдання:

знаходити придаткові визначальні у складі складнопідрядної пропозиції;

  • виробляти їхню синонімічну заміну там, де це необхідно і можливо;
  • правильно використовувати у мові дані види пропозицій;
  • правильно розставляти розділові знаки (виділяти придаткові комами);
  • складати схеми речень з підрядними визначальними.

Хмара звернулася до білої хмари, яка тяжко піднімалася, зростала і глухо бурчала.

ЯКУ?

 … СУЩ.  , ( ЯКА …)

ВЕЛИКИМИ КРОКАМИ НАПРАВИВСЯ Я ДО ДОМУ, ДЕ ЖИЛА АСЯ.

ЯКОМУ?

 … СУЩ.  , ( ДЕ …)

ПОТРІБНИЙ БУДИНОК, КУДИ МИ ПЕРЕЇХАЛИ, ЗНАХОДИВСЯ ВСЕРЕДИНІ САДУ.

ЯКИЙ?

Хлопці вибрали ту стежку, що вела в глибину парку.

ЯКУ?

 … СУЩ.  , ( ЩО …)


  • Складнопідрядною пропозицією з придатковою визначальною частиною називається така пропозиція, в якій підрядна частина відноситься до слова в головній частині, що є, як правило, іменником, позначає його ознаку, відповідає на запитання який, чийта приєднується за допомогою союзного слова.

ПЛАН

Вид придаткового.

На яке запитання відповідає?

ВІДПОВІДІ

Навіщо прикріплюється в основному?

Визначне.

Засоби зв'язку.

Чи є вказівні слова?

До іменника.

Позиція щодо головного?

Союзні слова (який, що, де, куди та ін.)

Так (той, такий та ін.)

Фіксована (завжди після визначеного слова)


Конструювання СПП за допомогою союзного слова ЯКИЙ

  • Сосна, посаджена дідом, давно перетворилася на могутнє дерево.
  • Нічний птах, що вилетів з кущів, безшумно промчав повз.

  • Сосна, яку посадив дід, давно перетворилася на могутнє дерево.
  • Нічний птах, який вилетів із кущів, безшумно промайнув повз.

  • Виправте пропозиції, замінивши в одному з придаткових союзне слово, яке союзними словами де, куди, звідки, коли . Виправлені пропозиції запишіть, розставляючи розділові знаки. Приклад:. Місто, в якому я народився, славиться заводом, що випускає автомобілі. – Місто, де я народився...  1. Будинок, в якому оселилися будівельники, був оточений тайгою, в якій було багато дичини.
  • 2. Рік у який я переселився в Астану був багатий на такі події які (не) можна забути.
  • 3. Поїзд яким їхав Гліб прибув на станцію у годину у котрий досі спали

  • Ми в'їхали в селище, яке знаходилося в лощині, яка починалася одразу ж за лісом.  Дерева, біля яких ми розташувалися, самотньо височіли серед відкритого поля, яке було засіяне житом. На столі стояв букет троянд, аромат яких наповнював кімнату, що мала святковий вигляд. Зразок: Ми в'їхали в селище, що знаходиться в лощині, яка ...............

Слайд 1

Складнопідрядні пропозиції з підрядним визначальним

Слайд 2

дізнаємося, якими бувають придаткові речення;
поговоримо про придаткові визначальні;
з'ясуємо особливості CПП з підрядними визначальними.
Сьогодні ми…

Слайд 3

Додаткова пропозиція - частина CПП, яка знаходиться в підпорядкованому положенні по відношенню до головного.
Згадаймо…
1. До підрядного пропозиції ставиться питання головного.
2. Підрядне речення приєднується до головного за допомогою спілок та союзних слів.
3. Додаткова пропозиція розкриває інформацію, що повідомляється у головному.

Слайд 4

Класифікація СПП
визначальними
витлумачальними
обставинними
CПП з підрядними

Слайд 5

Ця класифікація схожа на класифікацію другорядних членів речення.
визначальними
витлумачальними
обставинними
CПП з підрядними
визначення
доповнення
обставина

Слайд 6

У нашому класі є двері, які постійно скриплять.
1. Ставимо питання.
Щоб визначити, яке перед нами підрядне, ми…
Коли вчитель входить, ми встаємо.
?
?
?
?
?
Яка?
Коли?
2. Дивимося коштом зв'язку.

Слайд 7

Ми складемо таблицю
Придаткові визначальні
Запитання
Засоби зв'язку
До чого відносяться
Місце у СПП

Слайд 8

Придаткові визначальні
Ось будинок, який збудував Джек.
А це пшениця, яка в темній коморі зберігається в будинку, який побудував Джек.
А це весела птах-синиця, Яка часто краде пшеницю, Яка в темній коморі зберігається У будинку, Який збудував Джек.
Який?
Яка?
Яка?

Слайд 9

Кому належить парасолька, яку ми знайшли у класі?
Дівчинка, чию парасольку ми знайшли у класі, дуже поспішала.
У класі, де ми знайшли парасольку, нікого не було.
Придаткові означальні відповідають питанням який?
Який?
Яка?
Який?

Слайд 10

Засоби зв'язку
Придаткові визначальні приєднуються до головної пропозиції за допомогою союзних слів.
який який чий що де куди звідки

Слайд 11

Ми хочемо поїхати туди, куди не ступала людина.
Додаткове обставинне
Ось і місце, куди ми вирушимо завтра!
Підрядне означальне
Будьте обережні! Союзні слова підступні!
Куди?
Яке?

Слайд 13

Завжди спершу ставимо питання!

Що?
Який?
союз
союзне слово


Слайд 14


Союзне слово

Союзне слово
Придаткові визначальні приєднуються союзними словами.
Союзне слово

Слайд 15

Настрій підняла музика, що радісно звучала з вікна.
Союзне слово
Це місто, куди хоче поїхати кожен.
Союзне слово
Будь-яке союзне слово у підрядному означальному можна замінити словом «який».
За лісом знаходиться болото, де треба виявляти особливу обережність.
Союзне слово
Настрій нам підняла музика, що радісно лунала з вікна.
Це місто, в яке хоче поїхати кожен.
За лісом знаходиться болото, в якому потрібно виявляти особливу обережність.

Слайд 16

До чого належить додаткова пропозиція?
Я помітив, що на столі стоїть ваза.
Я помітив вазу, що стояла на столі.
Що?
Який?
відноситься до дієслова
відноситься до іменника
CПП з додатковим роз'яснювальним
CПП з підрядним визначальним

Слайд 17

Настрій підняла музика, що радісно звучала з вікна.
Союзне слово
Союзне слово
Придаткові означальні відносяться до іменника в головному реченні.
Союзне слово
Це місто, куди хоче поїхати кожен.
За лісом знаходиться болото, де треба виявляти особливу обережність.

Слайд 18

Я той, чию машину ви бачите на вулиці.
Усі, хто збирався йти до музею, прийшли вчасно.
Придаткові означальні можуть також належати до займенника.
У тебе такий вигляд, наче ти побачив щось страшне.
той, такий, такий, кожен, всякий, і т.д.
Союзні слова: хто, що, який, який, чий. Союзи: як, наче, начебто, що.

Cлайд 1

Cлайд 2

Цілі: Відпрацювати навички стиснення тексту у форматі підготовки до ДПА; Розглянути стилістику СПП з підрядними визначальними (розвиток мови); Відпрацювати навички розміщення розділових знаків у простій ускладненій і складнопідрядній пропозиціях.

Cлайд 3

Замінити підрядне визначальне відокремленим визначенням Прапори, що майоріли над будинками, надавали місту святкового вигляду. Буря, що налетіла раптово, повалила стару ялинку. Книжка, яку нам рекомендували, дуже сподобалася.

Cлайд 4

Для італійця Растреллі, відомого архітектора, Росія стала другою батьківщиною. Архімед, найбільший математик і фізик давнини, жив у Греції. Великим російським ученим Д.І.Менделєєвим, батьком сучасної хіміїточно передбачено існування елементів, відкритих в наші дні.

Cлайд 5

Замініть додатковий визначальний додаток. Навесні 1823 А.С.Грибоедову, який служив чиновником по дипломатичній частині, дозволили приїхати з Персії до Москви. Софія Ковалевська, яка була першою у світі жінкою-математиком, не дозволили викладати в університетах Росії.

Cлайд 6

Знайти помилки у побудові пропозицій та виправити їх. Струмені фонтану, що іскрилися на сонці, і бували, здавалося, в саме небо, освіжали повітря. Величезна хмара, яка повільно рухалася і покриває небо, змусила нас відмовитися від прогулянки. Луги, на яких ще не скосили сіно і зберігали чудовий аромат, розстилалися навкруги. Будинок, який закінчували будувати й виріс за кілька місяців, незабаром заселятиметься.

Cлайд 7

Виправити помилки, замінивши, де можливо, придаткові визначення. Праворуч піднімалися круті схили гір, з яких не раз скочувалися снігові лавини, що засипали дорогу, що пролягала біля підніжжя гір. Червона смужка зорі лежала на краю сизої хмаринки, яка нерухомо застигла на горизонті, який здавався охопленим червоною загравою. Ліс, де було багато грибів, знаходився неподалік села, де ми жили.

Cлайд 8

З простих пропозиційскласти складнопідрядні з підрядним визначальним Ми вирушили до музею. Експозицію музею було цікаво складено. Учні нашого класу із задоволенням ходили на заняття гуртка. На заняттях гуртка було цікаво. Переді мною кругле болото. З болота стирчать рідкісні трав'янисті купини.

Cлайд 9

Скласти схеми пропозицій У нього була мати, яку він любив, і сестра, яку треба було вивести в люди. Петро з Долоховим проїхали вартового, який похмуро ходив мостом, і виїхали в лощину, де чекали козаки. Будинок, у якому немає книг, подібний до тіла, яке позбавлене душі. Вона втекла до кімнати, де минуло її життя, сіла за свій столик, на якому стояли її дитячі іграшки, і заплакала.

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Складнопідрядні пропозиції з підрядними визначальними 9 клас Полякова О.Є., вчитель російської мови та літератури МОУ ДСОШ філія д. Василево, Калязинський район Тверська область

Словникова робота Гості (н, нн)а, інт. р, оп.ратор, гума(н,нн)ий, ас(в,ф)альт, б.тонний, к.мпре(с,сс)ия, к.нспект, гіган(ц,т)ський, к. ло(с,сс)альний, к.л.рит, світово(з,зз)ріння. А як омпанемент, а як омпанувати

Синтаксична розминка Мені не хоче(?)ся думати ні(що) серйозне, хочеться тільки вдивлятися(?)ся і вслухувати(?)ся. Повітря чисте і запашне, кожен промінь сонця сповнений життя. На серці світло та радісно. - Запишіть речення, позначте орфограми, виділіть граматичну основу у другому реченні та накресліть схему.

Перевіримо, - Якою за будовою є ця пропозиція? І

Складна пропозиція союзна безсоюзна Складносурядне складнопідрядне Повторимо!

Встановилася снігова, морозна погода, яка буває на початку грудня. , [ Існ. ] ,(яка) Яка?

Основні групи СПП за значенням

C ПП з підрядними визначальними На яке питання відповідають? До якого слова належать? Як прикріплюються до визначених слів? Чи можна вживати вказівне слово? Яке місце придаткової частини стосовно головної? § 10, теорія Упр. 91(1)

Підсумки уроку Що взнали нового? Чому навчилися?

Домашнє завдання § 10, вправа 91(11) Чи зрозуміле завдання?


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Складнопідрядні речення з підрядними визначальними.

На уроці виділяються відмітні ознаки складних речень з підрядними визначальними, попереджаються помилки у побудові даного типу речень. Розкриваються особливості вживання союзу.

Урок-практикум "Складнопідрядні пропозиції з підрядними визначальними та з'ясувальними"

Цей урок використовується для закріплення вивченого матеріалу. Як додаток застосовується презентація...

Урок російської мови у 9 класі "Складнопідрядна пропозиція з підрядним означальним".

В уроці використовується диференційований підхід при повторенні складної речення, а також повторюється матеріал літератури (теорія віршування).

Урок в 11 класі з використанням місцевого матеріалу

Матеріали для уроку, які допоможуть повторити тему та провести експрес-контроль знань учнів за завданням А 25 ЄДІ.

Урок російської в 9 класі "Складнопідлеглі пропозиції з підрядними визначальними і изъяснительными".

Тип уроку: закріплення дослідженого матеріалу. Мета уроку: закріпити отримані знання про складнопідрядні пропозиції з підрядними визначальними і з'ясувальними.

Рекомендуємо почитати

Вгору