Презентація "чим харчувалися наші бабусі та дідусі, що будуть їсти наші онуки". Так харчувалися наші предки та були здорові! Живлення наших далеких предків презентація

Своїми руками 20.12.2021
Своїми руками

МБОУ «Нововосилівська основна загальноосвітня школа»

УМК «Гармонія»

Урок навколишнього світу для 1 класу Як харчувалися наші пращури»

вчитель початкових класів

1 кваліфікаційної категорії

МБОУ «Нововосилівська ЗОШ»

Тимкова Ольга Миколаївна

Підготувала та провела:

Тема: Як харчувалися наші пращури.
Цілі : 1) узагальнити знання учнів про традиційну їжу наших предків, про її зміни з часом та про корисність натуральних продуктів для організму людини; 2) розвивати в учнів такі вміння: дослідні, соціальної взаємодії, оціночні, інформаційні, презентаційні, рефлексивні та менеджерські; 3) виховання інтересу та поваги до російській мові, поваги до себе як його носія; формування культури мовної поведінки та дбайливого відношення до якості своєї мови.
Устаткування : мультимедійна презентація уроку, газета-аплікація для КТД, страви наших предків, хліб, сіль, рушник, скатертина, хустки, дерев'яні ложки, «Кулінарна книга» 1878 (сучасн.вид.), «Абетка здорового харчування».
Література: О.Т.Поглазова: підручник «Навколишній світ»; О.Т.Поглазова методичні рекомендації з вивчення історичного матеріалу в інтегрованому курсі «Навколишній світ»; журнал « Початкова школа»№9, 2005; І.В.Бабич, В.М.Захаров, І.Є.Уколова «Хрестоматія з Росії», т.2, кн.1. Хід уроку.
I . Організаційний момент. (слайд 1)
II . Повідомлення теми, цілі уроку. (слайд 2) -Сьогодні на уроці ми з вами зазирнемо у минуле – у життя наших предків. З ваших повідомлень дізнаємося, як вони харчувалися, чому в їх часи люди менше хворіли.
III . Подорож у минуле. (Слайд 3) 1. -Зараз ми з вами перенесемося в минуле. А допоможе нам здійснити подорож цей кумедний Домівок. Я вам прочитаю вірш Ф.Н.Слепушкина «Хати», а ви уважно послухайте і уявіть себе в тому місці, яке описує поет.
Я про мирне життя сільське Вам сказати хочу, друзі! Як у тиші тут сільській Добра живе сім'я. Старий будинок з двома вікнами, Все простий має вигляд. Там я бачив ікону! Попереду вона стоїть. Стіл великий та весь дубовий Чи не накритий стоїть нічим; Лише один корець кленовий З добрим пивом був на ньому! Лавки із чистими лавами У тій хаті довкола стоять. Полиці з глечиками, з горщиками, Все охайно, на уряд. Дід на печі та з дітьми Сидячи, лапотки плете І веселими словами Про стару співає!
2. Робота із застарілими словами.(слайд 4) - У вірші, який ви прослухали, зустрілося багато застарілих слів, які ми з вами у своїй промові не вживаємо. Але, можливо, хтось чув такі слова від своїх бабусь чи дідусів. А ось як трактуються ці слова у словнику В.І.Даля.3. У гостях у наших пращурів.(слайди 5-8)-Ось ми і опинилися у минулому. Ми у гостях у наших предків. Подивіться, наскільки красиво було в будинках наших предків. Зараз такі кімнати можна побачити в музеях. (Розгляд обстановки, домашнього начиння на слайдах 5-7.) Нашому Домовенку дуже сподобалися такі будинки і він навіть згоден там оселитися.– А ось як зобразив у 1922 році будинок наших предків Цвіркунів Микита Кузьмич на своїй картині «У старій хаті». (слайд 8)4. Ми в гостях у наших пращурів, а гостей завжди запрошували до столу, хоч він і був бідний. Але ми з вами знаємо, що наші предки мали свої «Правила поведінки за столом». Давайте їх згадаємо. (Відповіді дітей. Вчитель звертається до слайду 9.)

Правила поведінки за столом
З книги «Юності чесне зерцало»

    Не хапай першою страву. Не дмуй у рідке, щоб скрізь бризкало. Не сопи, коли їси (коли їж). Руки не лежать довго на тарілці. Ногами скрізь не мотай. Не втирай губ рукою. Не пий, доки їжі не проковтнув. Не облизуй пальців і не гризи кісток. Над єством не чавкай і голови не чеши. Не проковтнувши шматка, не кажи. Непристойно руками по столу скрізь колобродити, але смирно їсти. Виделками та ножем по тарілках, по скатертині або по страві не креслити, не колоти і не стукати. Повинно тихо й смирно, прямо, а не збочившись сидіти.

Фізхвилинка для очей (слайд 10)


IV . Презентація проектів учнів. (слайди 11, 12) - Ось і настав час дізнатися як і чим харчувалися наші бабусі та дідусі. Про це ми дізнаємось із ваших проектів, які ви, поспілкувавшись зі своїми родичами, підготували до уроку.(Кожен учень розповідає і демонструє приготовлену страву. Діти та гості ставлять питання, що виступає.)
V. Повідомлення вчителя. 1. - Готуючись до сьогоднішнього уроку, я переглянула багато літератури, у якій згадується побут наших предків. І ось що мене зацікавило. Я хочу зачитати вам уривок із спогадів німців, яким довелося побувати в Росії у 17 столітті.(Зачитую уривок.)
Загалом вони живуть погано. Усередині будівель мало запасів та начиння. Більшість не більше 3-х або 4-х глиняних горщиків і стільки ж глиняних і дерев'яних страв. Мало олов'яного і ще менше срібного посуду. Сплять вони на лавках, а взимку на печі. Під печами та лавками ми в деяких зустрічали курей та свиней. Незвичні вони і до ніжних страв та ласощів. Щоденна їхня їжа складається з крупи, ріпи, капусти, огірків, риби свіжої чи солоної, - втім переважає солона. У них є хороша баранина, яловичина і свинина, але оскільки вони, за своєю релігією, мають стільки ж пісних днівСкільки днів м'ясоїда, то вони вміють з риби, печива та овочів готувати багато різноманітних страв, так що заради них можна забути м'ясо. Одного разу нам у посту було подано 40 подібних страв, наданих царем. Між іншим, у них є особливий виглядпечива, званий ними «пирогом». Вони дають їм начинку з дрібнорубаної риби або м'яса і цибулі і печуть у коров'ячому, а в посту в олії; смак їх не без приємності. Цією стравою у них кожен пригощає свого гостя, якщо він має на увазі добре його прийняти. Зазвичай страви у них готуються з часником та цибулею; тому в їхні кімнати і будинки, у тому числі й чудові покої великокнязівського палацу в Кремлі, і навіть самі росіяни, і всі місця, де вони хоч трохи побувають, просочуються запахом, неприємним для нас, німців. Для пиття у народу служить квас, а також пиво, мед і горілка. У найзнатніших осіб подається за столом також іспанське, ренське та французьке вино.
2. - І ще трохи відомостей з історії (слайд 13).
    300 років тому - за Петра Великого були завезені картопля та томати. Спочатку селян змушували силою вирощувати картоплю. Через 50 років – картопля стала в Росії другим хлібом. 200 років тому – у Росії почали виробляти цукор із буряків. Спробував цар Петро у Голландії каву. Кава йому сподобалася. Наказав цар усім своїм наближеним пити його вранці. Хто чинив опір, карав.
Так поступово в Росії стали пити не лише чай, а й та інший заморський напій. VI. Підбиття підсумків. - Ми з вами дізналися як і чим харчувалися наші пращури протягом кількох століть і як змінювалася їжа з часом. - А тепер давайте узагальнимо все, що почули сьогодні на уроці.– Що ж було основною їжею наших предків? (Овочі, фрукти, ягоди, гриби, м'ясо, риба.)- Яка це їжа? (Натуральна.)- То чому ж наші бабусі та дідусі рідше хворіли? (Бо харчувалися натуральною їжею.)КТД.(слайд 14) Роздаю всім дітям картинки із зображеннями свійських тварин, грядок із овочами, яблуні, грибів. Вони всі разом підходять і пожвавлюють картину. - Тепер ми з вами наочно бачимо, яка була їжа наших предків. - Усі ви сьогодні чудово підготувалися до уроку, написали цікаві проекти, приготували різні страви. Молодці!А коли вже на столі стоять страви, їх треба скуштувати.
VII . Запрошення на стіл. (слайд 15) -Здавна в Росії всіх гостей запрошували до столу і на початку бенкету гостям подавали хліб та сіль. Від цього звичаю походить слово «хлібосолля».Підношу гостям хліб та сіль на рушнику, а діти читають вірші .
1.Якщо ми хочемо когось 2.С караваем сіль підносимо, Зустріти з честю та пошаною, Поклоняючись, скуштувати Зустріти щедро, від душі, просимо: З повагою великою, Дорогий наш гість та друг, То гостей таких зустрічаємо Приймай хліб-сіль із рук. Пишним круглим короваєм. Він на блюдце розписному, З білим рушником.
-Запрошуємо всіх до столу скуштувати наші страви, оцінити роботу наших хлопців та дівчат.- Насамкінець я хотіла б усім побажати здоров'я. А щоби бути здоровими, потрібно правильно харчуватися. На згадку про наш урок прийміть «Абетку здорового харчування».(Гості сідають за столи.) Ось як описав звичаї наших предків Олексій Толстой.(слайд 16)
Коли сперечатися, то вже сміливо, Якщо карати, то вже за справу, Якщо пробачити, то всією душею, Коли бенкет, то бенкет горою.
Домовик прощається з нами, але ми з ним ще, можливо, зустрінемося. Скажімо йому «дякую» за цікаву подорож.
Звучить музика. Усі сідають за столи скуштувати приготовані дітьми та їхніми батьками страви (кутя, карасі в сметані, хмиз, млинці, картопля «у мундирі», каша, кисіль, пироги та багато іншого).

Слайд 1

Презентація на тему «Їжа»
Виконала учениця 3-го класу Лазарєва Ксенія Гімназія №9 р.о. Електросталь Вчитель: Геращенко Ольга Матвіївна

Слайд 2

Російська їжа та напої

Слайд 3

We can eat kasha in Russia.
We need milk, grain, sugar, salt and butter for kasha.

Слайд 4

Каша
У давньої Русікаша – це була культова страва. Жодна велика чи маленька подія у житті людей не обходилася без каші. Їли кашу всі – і бідні та багаті. На весілля молодята їли тільки кашу (звідси й пішли приказки: «Заварив кашу - розхлинуй», «З ним каші не звариш"). Весільний бенкет на Русі так і називався – каша.

Слайд 5

Каша
Коли на війні полягало перемир'я, то обов'язково їли кашу. Перед початком великих справ теж потрібно було їсти кашу. Уславилася і «суворівська» каша. За переказами, в одному з походів у Суворова залишилося потроху різних видівкруп. Якщо зварити лише один вид, то на всю армію не вистачить. Ось Суворов і запропонував усі крупи зварити разом. Солдатам дуже сподобалася така каша і назвали її «суворівською»! Є навіть свято каші – 26 червня!

Слайд 6

We can eat borsch in Russia.
Ми потребуємо води, маси, брови, каротин, льоду, капусту, кав'ярні, rajčatа, salt і sour cream for borsch.

Слайд 7

Борщ
Саме слово «борщ» з'явилося ще до того, як до бульйону почали додавати буряки. Нібито, замість буряків туди раніше клали борщівник сибірський (не слід плутати з отруйним борщівником Сосновського), від якого й походить назва. Інша думка свідчить, що «борщ» походить від давньоруського «Б'рщ» (буряк). Є й третя думка: слово «борщ» походить від слів «бурий» та «щи». У національних кухнях країн Заходу борщ відсутній.

Слайд 8

We can eat pancakes in Russia.
We need milk, flour, eggs, salt, sugar, butter and sour cream for pancakes.

Слайд 9

Млинці
Млинці - одна з найвідоміших і ласих російських страв, неодмінний атрибут Масляної. За легендою Масляна була донькою Діда Мороза і жила на Півночі. Тендітна дівчинка Масляна зустріла людину. Він побачив її, що ховається за величезними кучугурами, і попросив допомогти втомленим від довгої зими людям - зігріти і розвеселити їх. Погодилася Масляна і, перетворившись на здорову, рум'яну бабу, реготом, танцями та млинцями змусила рід людський забути про зимову негоду. Млинці – ще й символ сонця – рум'яні, круглі та гарячі.

Дослідницька робота на тему :

«Чим харчувалися наші бабусі та дідусі, що будуть їсти наші онуки»

Роботу виконували:

Філіп'єва Зінаїда,

Смородинова Катерина,

Худяков Артем,

учні 3 «Б» класу ЗОШ №5

Керівник: Каменкова

Наталія Вікторівна,

вчитель початкових класів ЗОШ №5


Ціль:дати уявлення про особливості харчування наших предків та сучасників, привернути увагу до питання можливості збереження здоров'я через харчування простими та доступними продуктами.

Завдання:

  • вивчити літературу з цієї теми;
  • познайомиться із правилами правильного; харчування
  • формувати здоровий образжиття

Особливості харчування наших предків:

Перелік основних продуктів традиційної російської кухні, звичайно представляє саме, те, що зростало і добувалося в даній території і не включало в себе завезені в пізніші часи овочі, фрукти, м'ясо «не місцевих» тварин і птахів.

Раціон харчування населення Русі, становив житній кислий хліб, каші, рідкі страви (щі, борщі, розсольники, ботвині, буряки та вуха, окрошка, юшка, заваріхи, затирухи, бовтанки та ін), кваси, збитні, киселі. І загалом протягом століть стіл багатих, не надто відрізнявся від раціону бідних.


Основними стравами наших предків були борошняні та круп'яні вироби з жита, пшениці, ячменю, вівса, проса. До столу завжди подавалися каші, Кашамі називали не тільки круп'яні вироби, а й взагалі всі страви з подрібнених продуктів.

"Каша - мати наша".

На Русі кашу називали праматір'ю хліба. Жодної важливої ​​справи чи події не проходило за старих часів без каші.

Каша вважалася символом багатства та благополуччя у сім'ї.

Її готували на весілля, поминки, бенкети та … носили до школи вчителю.



Збалансований раціон – основа правильного харчування

Фізіологічні норми харчування базуються на основних засадах раціонального харчування, зокрема вчення про збалансоване харчування.






ПРИНЦИПИ ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ ШКОЛЬНИКІВ

Харчування школяра має бути збалансованим.

Для здоров'я дітей найважливіше значеннямає правильне співвідношення поживних речовин. У меню школяра обов'язково повинні входити продукти, що містять не лише білки, жири та вуглеводи, а й незамінні амінокислоти, вітаміни, деякі жирні кислоти, мінерали та мікроелементи. Ці компоненти самостійно не синтезуються в організмі, але необхідні повноцінного розвитку дитячого організму.


НЕОБХІДНІ ПРОДУКТИ ДЛЯ ПОВНОЦІННОГО ЖИВЛЕННЯ

У раціоні дитини шкільного віку обов'язково мають бути такі продукти:

  • молоко чи кисломолочні напої;
  • сир;
  • риба;
  • м'ясні продукти;
  • яйця.

Запитання анкети 1) Які продукти (страви) є корисними, а які є шкідливими для організму людини? 2) Яку їжу любите найбільше? 3) Як часто ви вживаєте чіпси, сухарики, продукти швидкого приготування? 4) Як часто ви вживаєте газовану воду Coca-cola та ін?


Таблиця № 1 Як часто діти вживають чіпси, сухарики, продукти швидкого приготування.

Частота споживання цих продуктів

Щодня

Кіль - у дітей

Раз на тиждень

Вкрай рідко


Таблиця №2. Як часто діти вживають Coca-Cola та ін.

Частота вживання

даних продуктів

Щодня

Кіль - у дітей

Раз на тиждень

Вкрай рідко

Не п'ють ніколи


Висновок В результаті проведеної дослідницької роботи, вивчаючи літературу та проводячи досліди, ми переконалися, що наше здоров'я залежить від правильної організації харчування, а також дізналися, що харчування наших предків було натуральним та безпечним, тому наші бабусі та дідусі дожили до 80 років та не пили ліків. Наша гіпотеза підтвердилася: « Харчування впливає здоров'я людини».


Додаток ЇЖА МАЙБУТНЬОГО…

Людина завжди намагалася розширити свої знання в різних областях, і кулінарія – не виняток. Сучасні технології вже чимало вплинули на цю область, але вам, швидше за все, цікаво, яка їжа на нас чекає в майбутньому?

Продукти харчування у вигляді пластиру

В той час, як ми навчилися приймати різні ліки за допомогою трансдермального пластиру, американські вчені змогли вивести цей метод зовсім на новий рівеньі використовувати пластир як.. харчування.


Музика посилює смак.

Нещодавні дослідження Оксфордського університетупоказали, що звук справді впливає на те, як ми відчуваємо смак їжі. Наприклад, високі звукинадають більше солодощів продуктам, а низькі звукидодають їжі гіркоту.

Їжа, яку можна вдихати.

У 2012 році професор Гарварда Девід Едвардс винайшов пристрій, який отримав назву Le Whif, який виділяє особливий запах темного шоколаду Цей пристрій став чудово продаватися в Європі, в частотності він зацікавив тих, хто змушений сидіти на дієті. Вони стверджували, що пристрій допомагає знизити апетит.


Їстівна упаковка

У 2012 роцібразильський ресторан під назвою Bob'sпривернув до себе велику увагу, коли запропонував своїм клієнтам бургер, загорнутий у їстівну паперову упаковку. Клієнтам не треба було розгортати булочку, вони з'їдали її разом із папером!

Людям слід знати та пам'ятати: будь-яка нова технологія має очевидні плюси та невідомі мінуси.





«... хліб гратчастий, щи та каша з шинкою рідка, а іноді, і крута з салом, і, м'ясо, якщо буде до обіду, у неділю та у свята іноді пироги, іноді і кисіль, а іноді і млинці чи інша якась їжа; на вечерю борщ та молоко чи каша, іноді з варенням, іноді й сущик, коли печена ріпа, та на вечерю іноді й капустяні щі, толокно, а то й розсольник чи бадилля, по неділях та святам до обіду якісь пироги, чи густі каші, чи овочі, чи оселедцева каша…» Уривок із книги «Домобуд» 1547 рік.







«Щи та каша – їжа наша» Каші на Русі робилися у трьох видах залежно від співвідношення зерна та води: круті, розмазні та кашки (напіврідкі). Кашу варили і під час укладання миру між ворогуючими сторонами: на знак миру та дружби противники збиралися за одним столом їсти кашу. Якщо ж угоди досягти не вдавалося, то казали: З ним каші не звариш!




Каша - матінка, а хліб-батько Хліб, вироби з борошна-основа російського столу. Насамперед на Русі стали випікати кислий житній хліб. Завдяки особливій технології приготування такий хліб легко засвоюється, має високі поживні властивості, містить вітаміни.









Особливості харчування наших пращурів: їжа була різноманітною; своєрідність страв зумовлювалося особливостями російської печі; основне достоїнство російської кухні - вміння вбирати у собі творчо доопрацьовувати, удосконалювати найкращі стравивсіх народів, із якими доводилося спілкуватися російським людям довгому історичному шляху.


Ідеальне харчування здорової людини - це домашня їжа, яка ґрунтується на рецептах, що передаються з покоління в покоління, на сімейних традиціях. Багато кулінарні звичаї та традиції нашої країни ґрунтуються на правилах раціонального харчування та сприяють збереженню здоров'я. Традиційні страви російської кухні-корисні та смачні. Їх слід включати до свого раціону. Харчуйте правильно і будьте здорові!



«Людина та біосфера» - Що є основним завданням раціонального управління природними ресурсами? Зміна складу атмосфери. 7 видів рідкісних хребетних: глухар, гороб'ячий сич, сизоворонка, чубатий жайворонок, чорнолобий сорокопут, просянка, європейська норка. Проблеми забруднення твердими відходами. Рідкісні види тварин.

«Екологія та людина» - У часовому аспекті розрізняють історичну та еволюційну екологію. Космос та біологічна ритмічність людини. Серце найменш активно о 1 годині ночі та о 21 годині. Біологічні ритми різні. Біологічний ритм Біосфера існує понад 3,8 млрд років. Екологічний менеджмент Лекція 1. Предмет курсу – екологічний менеджмент.

«Клімат та людина» - Глобальне потепління. Вплив клімату на людину. Посуха. Розселення людини. До дії людини. Чим можна допомогти? Зростання. Індіанці. Плем'я тутсі ("ватутсі", "батутсі"). Отруєння вод. Вступ. Пігмеї. Наскальний малюнок. Зовнішній вигляд. ? Масова вирубка лісів та зменшення кількості планктонів.

«Середовище людини» - Навколишнє середовище. Зміст. Екологія… Забруднення навколишнього середовища. Боротьба з брудом. Охорона природи – найважливіше завдання людства. Охорони природи.

«Екологія та безпека» - Шерегеш. Екологічна безпека – сфера стратегічного інтересу держави. Центр екологічного навчання. Юрга. Таштагол. Навчання проводять висококваліфіковані викладачі, які мають професійну підготовку. Постанова Уряду Російської Федераціївід 26 серпня 2006р. Каз. Комітет ГД з природних ресурсів, природокористування та екології.

«Ліс і людина» - Зона арктичних пустель. Вирубування Незаконне полювання Пожежі Забруднення. Тундрі. Тече вода – водиться, Смачна та холодна. Ліс та людина. С. Нікуліна "Російський ліс". Зона лісів. Вирішення проблем. Вилікує, обігріє, Нагодує російський ліс. Перевір рішення. Ліс – “легкі нашої планети” Ліс – наше багатство. Тварини Їжа Хутро.

Всього у темі 24 презентації

Рекомендуємо почитати

Вгору