Креслення виробів із сортового металу. Конспект уроку "Креслення деталі з сортового прокату. Складальний креслення. Навчальна технологічна карта". Перегляд вмісту документа «Презентація "Технологія виготовлення виробів із сортового прокату"»

Ягоди 08.02.2022
Ягоди

Виготовлення виробів з сортового прокату. З'єднання деталей можуть бути нероз'ємними та роз'ємними. Нероз'ємні з'єднання деталей виходять за допомогою заклепок, зварювання, паяння, клею, роз'ємні – за допомогою болтів, гвинтів, шпильок, гайок. Виготовлення виробів із сортового прокату в навчальних майстернях включає наступні слюсарні операції: розмітка із застосуванням лінійки та штангенциркуля; різання слюсарними ножицями та слюсарною ножівкою; рубання в лещатах та на плиті; обпилювання напилком; гнучка в лещатах; з'єднання деталей болтами та гайками; з'єднання деталей заклепками; оздоблення виробів. На виробництві зазначені операції виконує слюсар.

Слайд 10 із презентації «Чугун і сталь»до уроків хімії на тему «Чорна металургія»

Розміри: 960 х 720 пікселів, формат: jpg. Щоб безкоштовно скачати слайд для використання на уроці хімії, клацніть правою кнопкою мишки на зображенні і натисніть «Зберегти зображення як...». Завантажити всю презентацію «Чугун і сталь.ppt» можна у zip-архіві розміром 225 КБ.

Завантажити презентацію

Чорна металургія

«Лиття металів» - Види лиття. Після одержаний метал очищається. Захисні покриви, флюси, розкислювачі. Плавка. Шліфуванням зі скульптури видаляються окисли, відкривається чиста поверхня. Плавка та лиття металів. Шихтовий матеріал в залежності від ступеня та характеру забруднення піддається різній обробці. Лиття. У чистому вигляді використовують важкі метали: олово, свинець, цинк.

«Обробка металу» - В останні рокиосвоєно виробництво церковного начиння: лампад різної форми, окладів для ікон, хрестів, панагій. Якщо сканий орнамент робиться на металевому фоні або дереві, то на фонову поверхню наноситься малюнок, за яким після низки операцій скань напоюють або приклеюють. Вже в давнину на Русі існувало мистецтво обробки металу, яке полягало в тому, що з дроту різної товщини (гладкого або розплющеного), робили ажурні візерунки, що нагадують мереживо.

«Епоха металів» - Тільки у вільному вигляді зустрічаються золото та платина. Найчастіше включають у бронзовий вік, але іноді вважають окремим періодом. Цар-гармата Цар-дзвін Колос Родоський. Застосування. Біологічна роль. Кам'яні знаряддя виготовлялися з різних видівкаменю. Я твердий, ковкий та пластичний, Блискучий, потрібний усім, практичний.

«Отримання металів» - Одержанням металів із руд займається металургія. Поширеність металів у природі. Дуже активні метали. Середню активність. Способи одержання металів. Електроліз. Найважливіші руди. Неактивні (шляхетні). Знаходження металів у природі. Nacl (розплав) na+ + cl- катод(--) анод(+) na+ + 1? na o 2cl - 2? cl2 (відновлення) (окислення).

«Сталі» - Збільшує міцність, зносостійкість та надає антифрикційних та пружних якостей. Мал. Термічна та хіміко-термічна обробка металів. Е - магнітотверда сталь для постійних магнітів. Кремній (Si) – вводиться для розкислення. 1. Наприклад, Е21 – сталь електротехнічна, містить 2% кремнію та близько 0,1% вуглецю.


Автор – Шумаков Олександр Олексійович, вчитель технології МБОУ Ревенська ЗОШ Карачівського району Брянської області, д.Лужецька 2015 року.
Урок № 33 – № 34.
Властивості чорних та кольорових металів. Креслення деталей із сортового прокату.
Цілі уроку:
ознайомити учнів з основними металами та сплавами простих та кольорових металів, виховувати дбайливе ставлення до інструментів та матеріалів.
ознайомити учнів із основними механічними та технічними властивостями металів, розвивати пізнавальний інтерес, виховувати працьовитість.
навчити учнів правилам нанесення розмірів на кресленнях деталей із сортового прокату, навчити навичок деталування, правил виконання технологічного ескізу.
Обладнання уроку: таблиця «Метали», верстат, слюсарний інструмент, плакати по кресленню, графічне зображення деталей.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Об'єкт праці: складання креслення та технологічної карти виробу (затискач для таблиць)
Хід уроку.
Організація учнів під час урок.
Вітання. Перевірка готовності до уроку. Призначення чергових.
Вивчення нового матеріалу
Працюючи із заготовками з різних металів, ви встигли помітити, що метали мають різними властивостями: одні з них тендітні, інші пружні, одні м'які, інші твердіші. Для всіх металів характерний металевий блиск. Розрізняються метали за кольором – мідь, наприклад, рожево-червона, сталь – сірого кольору. Метали мають властивість проводити тепло і електричний струм. Знати властивості металів потрібно для того, щоб правильно вибрати матеріал для виготовлення виробу.
У чистому вигляді метали використовуються щодо рідко. Найбільше вони застосовують у вигляді сплавів.
Сплавами металів називаються складні речовини, одержані шляхом сплавлення одного металу з іншими або металу з неметалевими елементами. Усі метали та сплави прийнято ділити на чорні та кольорові.
У групу чорних металів входять залізо, чавун і сталь, у групу кольорових - всі інші метали та сплави.
Залізо – метал сріблясто-білого кольору з характерним блиском. Він пластичний, добре обробляється, широко поширений у природі, але у чистому вигляді майже не зустрічається. Залізо знаходиться в земної кориу складі з'єднання з киснем та іншими елементами. Ці сполуки називають залізними рудами. З них отримують залізо, яке застосовують у вигляді різних сплавів з вуглецем - чавунів та сталей.
Чавун - сплав заліза з вуглецем, що містить понад 2% (зазвичай 3...4,5%) вуглецю, а також домішки інших елементів. Чавун є одним з найдешевших і найпоширеніших конструкційних матеріалів і широко застосовується в машинобудуванні. Крім того, із чавуну отримують сталь.
Сталь - це метал заліза з вуглецем, що містить до 2,1% вуглецю. Як і чавун, сталь містить домішки деяких інших елементів. Основна відмінність сталі від чавуну - це те, що сталь містить меншу кількість вуглецю та домішок.
Сталь і чавун є найпоширенішими матеріалами сучасної техніки та виробництва. На їхню частку припадає переважна більшість всієї металевої продукції.
Серед кольорових металів найбільш широке застосування мають мідь, алюміній та сплави на їх основі, а також олово, цинк та ін.
Мідь - метал рожево-червоного кольору, що має електропровідність і теплопровідність, хорошу пластичність, але порівняно невисоку міцність, добре обробляється. Застосовується насамперед, в електропромисловості та хімічному машинобудуванні. Сплави міді зазвичай поділяють на дві групи-латуні та бронзи.
Латунь – сплав міді з цинком (цинку від 10 до 42%). Латунь відрізняється від міді більшою міцністю.
Бронзами називають сплави міді з оловом чи іншими елементами, крім цинку. В основному бронзи характеризуються високою міцністю, добре обробляються різанням, мають високі ливарні якості і низький коефіцієнт тертя.
Алюміній - метал сріблясто-білого кольору, легкий, м'який та в'язкий, добре відливається та прокочується в листи та дріт. Алюміній широко використовується в авіабудуванні, в електротехніці та при виготовленні посуду та інших предметів побуту. Велике поширення має алюміній у складі сплавів з його основі. Алюмінієві сплави поділяють на ливарні, які призначені для отримання литих заготовок, і деформуються, що добре обробляються куванням, штампуванням і прокатною. З ливарних сплавів найбільше застосування має сплав алюмінію з кремнієм – силумін, а з деформованих – сплав алюмінію з міддю та іншими елементами, який називають дюралюміном, дюралюмінієм, дюраллю. Олово – метал сріблясто-білого кольору, дуже м'який та пластичний. Олово можна легко розкотити у дуже тонкі листи, які називаються фольгою. Його застосовують для покриття тонких листів сталі та отримання білої жерсті. Олово входить до складу багатьох сплавів: припоїв, що застосовуються для паяння та лудіння, бабітів, бронз, латуні тощо.
Цинк – це світло-сірий метал із блакитним відтінком.
Приступаючи до виготовлення будь-якого виробу, необхідно правильно вибрати потрібний для нього матеріал. Правильний вибірможна зробити, знаючи властивості металу чи сплаву. Розрізняють механічні та технологічні властивості. До механічним властивостямвідносяться:
міцність - здатність металу чи сплаву сприймати діючі навантаження, не руйнуючись;
твердість - властивість матеріалу чинити опір впровадженню до нього іншого, твердішого матеріалу;
пружність - властивість металу чи сплаву відновлювати початкову форму після усунення зовнішніх сил;

До технологічних властивостей відносять ковкість, рідкотірність, оброблюваність різанням, зварюваність та ін.
Ковкість - властивість металу або сплаву набувати нової форми під дією удару;
В'язкість – властивість тіл поглинати енергію при ударі.
Пластичність - здатність змінювати форму під впливом зовнішніх сил, не руйнуючись. Цю властивість використовують при редагуванні, згинанні, прокатці, штампуванні заготовок.
Рідкотекучість - властивість металу в розплавленому стані добре заповнювати ливарну форму і отримувати щільні виливки.
Оброблюваність різанням - властивість металу чи сплаву піддаватися обробці різанням різними інструментами.
Зварюваність - властивість металів з'єднуватися у пластичному чи розплавленому стані.
Корозійна стійкість - властивість металів та сплавів протистояти корозії.
Графічне зображення виробу має давати ясне і точне уявлення про форму, розміри цього виробу та матеріал, з якого він виготовлений.
Розглянемо для прикладу креслення простих виробів із тонколистового металу (рис. 1). Відразу можна відзначити, що у всіх кресленнях зазначена товщина виробів написом типу «Товщ. 0,6». На кресленні прямокутника з жерсті, крім товщини, проставлено його довжину та ширину. На кресленні квадрата поряд із товщиною вказаний розмір лише однієї його сторони. Але позначення "50X50" говорить про те, що всі сторони квадрата дорівнюють 50 мм.
На кресленні трикутника, проставлені розміри його основи та висоти, а на кресленні трикутника проставлені розміри, його основи та висоти, а на кресленні кола – його діаметр. Цих даних достатньо, щоб отримати уявлення про форму зображених виробів та виготовити їх. Те саме можна сказати і про креслення планки і пластини.
Кожен із розглянутих виробів виконано на кресленні в одному виді – вигляді спереду. Показувати якийсь інший вид - зверху або збоку - немає необхідності, тому що товщина виробу скрізь однакова: немає виїмок, ні виступів.
Інша справа з виробами з сортового прокату, зображення яких вимагає двох або трьох видів (рис. 2, 3).
З правилами виконання та читання складальних креслень учні вже познайомилися щодо розділу «Технології обробки деревини».
Тому, назвавши тему та мету уроку, вчитель демонструє школярам стенд «Вироби учнів 6 класу» та звертає їхню увагу на те, що деталі цих виробів виготовлені із сортового прокату. Вчитель пропонує учням перерахувати види сортового прокату, які застосовані у цих виробах. Школярі називають прокатні профілі і за допомогою вчителя приходять до висновку, що кожен із цих профілів близький за своєю формою до готової деталі.
Вчитель пояснює, що на промислових підприємствах, перш ніж розпочати виготовлення нового виробу, розробляють його складальне креслення. По складальному, кресленню роблять деталування, т. е. розробляють креслення деталей, які входять у виріб. Креслення деталей та складальне креслення відносяться до конструкторської документації. На підприємствах її розробкою займаються конструктори. Вчитель каже, що на занятті школярі користуватимуться готовим складальним кресленням (вчитель вивішує його на дошці). Щоб розібратися у конструкції виробу, учням необхідно прочитати його.
Для відновлення у пам'яті школярів знання складальному кресленні вчитель організовує розмову. У ході цієї розмови він пропонує учням відповісти на такі питання:
Які креслення називають складальними, навіщо вони призначені?
Як розташовуються види на складальних кресленнях?
Чи потрібно на складальних кресленнях наносити всі розміри деталей, що входять до виробу?
Що означають цифри, що стоять на полицях ліній-виносок?
Де на складальному кресленні пишуть назви деталей, що входять у виріб?
Розмова проводиться у прискореному темпі, з охопленням якомога більшого числаучнів. Не можна захоплюватися опитуванням окремих учнів. Це займає багато часу та знижує активність класу.
Практична робота.
Ознайомлення з властивостями металів та сплавів
Розгляньте зразки металів та сплавів, визначте їх колір.
Покладіть праворуч від себе зразки із чорних металів та сплавів, а ліворуч – із кольорових. Визначте вид металів, з яких зроблено зразки.
Розтягніть і відпустіть пружини зі сталевого та мідного дроту. Зробіть висновок про пружність сталі та міді.
Покладіть на плиту для рубання металу зразки зі сталевого та алюмінієвого дроту і спробуйте розплющити їх молотком. Зробіть висновок про ковкість сталі та алюмінію.
Закріпіть у лещатах сталевий та латунний зразки та проведіть по них напилком. Зробіть висновок про оброблюваність сталі та латуні.
Учням пропонується розібрати запропоновані креслення. Зробити деталізацію виробу. У робочого зошитамалювати ескіз деталі.
Заключна частина.
Перевірка ескізів, виконаних учнями. Виставлення оцінок. Прибирання робочих місць та приміщення майстерень.
Домашнє завдання
Читати §15-§17, §19


Додані файли

Навчальна технологічна карта.

Мета уроку:

Навчальна : сформувати поняття про сортовий прокат та способи його отримання.

Розвиваюча : розвивати логіку мислення, розвивати творчий потенціал

аналізувати, порівнювати та робити обґрунтовані висновки на основі порівняння.

Виховує : виховати інтерес до навчання, виховувати працьовитість, акуратність,

посидючість, естетичні почуття, почуття відповідальності за свою справу.

Заплановані результати:

Предметні - учні знайомляться зі складальними кресленнями, виконують ескіз деталі одного з виробів, навчаються читати складальний креслення виробу.

Метапредметні (УУД): регулятивні - перетворювати практичне завдання на пізнавальну, комунікативні - вміння працювати в групі при виконанні завдання, вміння вести співпрацю з учителем, пізнавальні - що таке складальний креслення? У яких випадках на кресленнях зображують не один вид, а два і більше? і т.д.

Особистісні - Вміння провести самоаналіз виконаної роботи, розвиток працьовитості та відповідальності за якість своєї діяльності.

Основні поняття : складальний креслення, читання складального креслення.

Тип уроку: комбінований

Устаткування : Зразки виконаних креслень, робочі зошити, підручник, креслярське приладдя.

Хід уроку.

1. Етап мотивації (самовизначення до діяльності) – орг. момент, створюємо проблему показуючи слайд із зображенням складального креслення.

Питання : Назвіть правила зображення технічних малюнків, ескізів та креслень деталей з деревини та тонколистового прокату.

Які розміри проставляються на кресленнях?

2. Актуалізація знань та фіксування індивідуальної скрути у проблемній дії.

З метою актуалізації знань проводиться коротка розмова з учнями, під час якої ставляться такі вопросы:

- У яких випадках на кресленнях зображують не один вид, а два і більше?

(Пізнавальні УУД – набувати нових знань у процесі спостережень та міркувань)

Які розміри проставляють на складальних кресленнях? (регулятивні УУД – самостійно читають складальний креслення);

(пізнавальні УУД) –Що таке складальний креслення?

З метою актуалізації знань проводиться бесіда з учнями, під час якої ставляться такі вопросы:

1.Чим відрізняються складальні креслення виробів з деревини та з металу? (Пізнавальні УУД – набувати нових знань у процесі спостережень та міркувань)

2.Назвіть порядок читання складального креслення із сортового прокату (Регулятивні УУД - самостійно знайти у підручнику потрібну інформацію)

3.Що таке складальний креслення? Що означає вираз «габаритні розміри»? (Пізнавальні УУД – шукати та відбирати необхідну інформацію для вирішення навчальної задачі- у підручнику, енциклопедії, мережі інтернет.)

3. Формулювання теми уроку.

Як ви вважаєте, ми сьогодні навчимося?

З'ясувавши думку дітей, вчитель уточнює роль креслення при конструюванні виробів (актуалізація знань учнів, регулятивні УУД - цілепокладання)

4. Практична робота.

Вчитель організовує актуалізацію способів вивчення дій, достатніх для побудови нових знань.

Пробна дія (завдання)- Розгляньте малюнок 61, виконайте в робочому зошиті ескіз однієї з деталей: викрутки. шаблон, куточок або ескіз деталі з вашого творчого проекту.

Зробіть досвід: розтягніть і відпустіть пружини зі сталевого (загартованого) та мідного дроту. Зробіть висновок про пружність сталі та міді.

Прочитайте складальний креслення, зображений на малюнку 62.

Заповніть таблицю в робочому зошиті

Вчитель перевіряє правильність виконання завдання, виявляючи труднощі у пробному дії.

5. Фіксація складності:

Неправильне визначення габаритних. Неправильне визначення кількості видів на кресленні (способи вирішення проблеми)

6. Вихід із скрути:

Ще раз вчитель розповідає про необхідність вміння читати складальні креслення, вміти виконувати креслення окремих деталей, тим самим організує учнів дослідити проблемну ситуацію (УУД – комунікативні, спільні розв'язання проблеми)

7. Рефлексія навчальної діяльності.

На цьому етапі підбиття підсумків уроку вчитель ставить дітям питання, відповідаючи на які може судити про засвоєння даного матеріалу.

Запитання : Що таке складальний креслення?

У яких випадках на кресленнях зображують не один вид, а два і більше?

Чим відрізняються складальні креслення виробів із деревини та з металу?

Які розміри проставляють на складальному кресленні?

Які нові знання ви отримали для себе?

Чи можуть знані набуті сьогодні знадобитися в житті?

Вчитель пропонує хлопчикам оцінити свою роботу на уроці. (УУД особистісні - адекватне розуміння причин успіху/не успіху у навчальній діяльності.)

8. Прибирання робочих місць.

Презентація використовується щодо теми в 6 класі "Технологія виготовлення виробів з сортового прокату". Презентація призначена для ознайомлення учнів із технологічними процесами виготовлення виробів із сортового прокату.

Перегляд вмісту документа
«Презентація "Технологія виготовлення виробів із сортового прокату"»

Муніципальний автономний загальноосвітній заклад

«Ліцей №10» міста Радянськ Калінінградської області

Технологія виготовлення виробів із сортового прокату

Мета: ознайомитися з основними технологічними процесами з обробки металів та сплавів, про види виробів із сортового прокату

Виконав учитель технології Зінченко О. Г.

МАОУ «Ліцей №10»

Радянськ, 2017


Технологічні операції, необхідні для виготовлення деталей із сортового прокату

  • підготовчі (вибір заготівлі, розмітка);
  • обробні (різання, згинання, рубка, свердління);
  • складальні (з'єднання на болтах, зварюванням, паянням, заклепками тощо);
  • оздоблювальні (зачистка, шліфування, фарбування та ін.)

Читання креслення деталі

Розбивка технологічного процесуна технологічні операції

Обробляючі

Підготовчі

Складальні

Оздоблювальні

Визначення послідовності підготовчих операцій

Визначення послідовності складальних операцій

Визначення послідовності оздоблювальних операцій

Визначення послідовності оброблюваних операцій

Вибір заготівлі

Зачистка

З'єднання на заклепках

Шліфування

Розмітка

З'єднання на болтах

Інші операції

Свердління

Інші операції

Інші операції

Інші операції


Вибір обладнання

Вибір пристроїв

Вибір інструментів

Розробка ескізів технологічних операцій та переходів

Вибір обладнання

Вибір пристроїв

Вибір інструментів

Вибір обладнання

Вибір пристроїв

Свердління

Вибір інструментів


Виробничий процес

одержання заготовок, обробка деталей, обслуговування та ремонт пристосувань, заточування та виправлення інструментів, контроль та випробування готового виробу, упаковка та зберігання готових виробіві т.д.


Технологічний процес

  • являє собою частину виробничого процесу, який пов'язаний із зміною форми та розмірів, стану матеріалу при перетворенні його на готову продукцію.

Технологічна операція

  • це закінчена частина технологічного процесу, що виконується на одному робочому місці або верстаті.

Слюсарі

На підприємствах ці операції виконують слюсарі .


Слюсарі механозбірних робітзбирають з окремих деталей та вузлів верстати, двигуни, автомашини, трактори


Слюсарі-ремонтники

Слюсарі – ремонтникивиробляють ремонт та регулювання різного обладнання.


Слюсарі-інструментальники

виготовляють та ремонтують інструменти та пристосування


Використовувані джерела

  • Тищенко О.Т.Технологія. Індустріальні технології: 6 клас: методичний посібник/О.Т. Тищенко. - М.: Вентана-Граф, 2016. - 192 с.
  • Уроки технології із застосуванням ІКТ.5 – 6 класи. Методичний посібникз електронним додатком. - М.: Планета, 2011. - 384 с. - (Сучасна школа).
  • Фотографії взяті на сторінках інтернету.

Рекомендуємо почитати

Вгору