Технологийн 6-р ангийн хэсгүүдийн хэсгүүдийн зураг. Хар ба өнгөт металлын шинж чанар. Ган цувисан эд ангиудын зураг. "Урт цувисан бүтээгдэхүүнээс бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх технологи" танилцуулга" баримт бичгийн агуулгыг үзэх.

Жимс 08.02.2022
Жимс

Боловсролын технологийн газрын зураг.

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын : урт бүтээгдэхүүн, тэдгээрийг олж авах аргын талаархи ойлголтыг бий болгох.

Хөгжлийн : сэтгэхүйн логикийг хөгжүүлэх, бүтээлч байдал, ур чадварыг хөгжүүлэх

дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, харьцуулах үндсэн дээр үндэслэлтэй дүгнэлт гаргах.

Сурган хүмүүжүүлэх : сурах сонирхлыг төлөвшүүлэх, хичээл зүтгэл, нямбай байдлыг төлөвшүүлэх,

тэсвэр тэвчээр, гоо зүйн мэдрэмж, ажилдаа хариуцлага хүлээх мэдрэмж.

Төлөвлөсөн үр дүн:

Сэдэв - сурагчид угсралтын зурагтай танилцаж, бүтээгдэхүүний аль нэг хэсгийг зурж, угсрах зургийг уншиж сурна.

Мета субьект (UUD): зохицуулалт - практик даалгаврыг танин мэдэхүй болгон хувиргах, харилцаа холбоо - даалгаврыг гүйцэтгэхдээ бүлэгт ажиллах чадвар, багштай хамтран ажиллах чадвар, танин мэдэхүй - угсралтын зураг гэж юу вэ? Ямар тохиолдолд зураг нь нэг үзэмж биш, харин хоёр ба түүнээс дээш харагдах байдлыг харуулсан бэ? гэх мэт.

Хувийн Гүйцэтгэсэн ажилд бие даан дүн шинжилгээ хийх, хичээл зүтгэл, үйл ажиллагааны чанарт хариуцлага хүлээх чадварыг хөгжүүлэх.

Үндсэн ойлголтууд : угсралтын зураг, угсралтын зураг унших.

Хичээлийн төрөл: хосолсон

Тоног төхөөрөмж : Дууссан зургийн дээж, ажлын дэвтэр, сурах бичиг, зургийн хэрэглүүр.

Хичээлийн явц.

1. Урам зориг өгөх үе шат (үйл ажиллагааны хувьд өөрийгөө тодорхойлох) - org. агшинд бид угсралтын зургийн дүрс бүхий слайдыг үзүүлэх замаар асуудал үүсгэдэг.

Асуулт : Техникийн зураг, ноорог, мод, хуудас төмрөөр хийсэн эд ангиудын зургийг дүрслэх ямар дүрэм журам байдаг.

Зураг дээр ямар хэмжээсийг зааж өгсөн бэ?

2. Мэдлэгээ шинэчлэх, асуудалтай үйлдэл хийх хувь хүний ​​бэрхшээлийг бүртгэх.

Мэдлэгийг шинэчлэхийн тулд оюутнуудтай богино яриа өрнүүлж, дараах асуултуудыг асууна.

- Ямар тохиолдолд зурагт нэг үзэмж биш, хоёр ба түүнээс дээш дүр зураг харагдаж байна вэ?

(Танин мэдэхүйн UUD - ажиглалт, дүгнэлт хийх явцад шинэ мэдлэг олж авах)

Угсралтын зураг дээр ямар хэмжээсийг зааж өгсөн бэ? (зохицуулалтын хяналтын хэлтэс - угсралтын зургийг бие даан унших);

(танин мэдэхүйн UUD) -Угсралтын зураг гэж юу вэ?

Мэдлэгийг шинэчлэхийн тулд оюутнуудтай харилцан яриа өрнүүлж, дараах асуултуудыг асууна.

1.Мод ба металл эдлэлийн угсралтын зургийн ялгаа нь юу вэ? (Танин мэдэхүйн UUD - ажиглалт, дүгнэлт хийх явцад шинэ мэдлэг олж авах)

2.Угсралтын зургийг унших дарааллыг нэрлэнэ үү урт бүтээгдэхүүн(УУД зохицуулалт - сурах бичгээс шаардлагатай мэдээллийг бие даан олох)

3.Угсралтын зураг гэж юу вэ? "Нийт хэмжээс" гэсэн илэрхийлэл нь юу гэсэн үг вэ? (Танин мэдэхүйн сургалтын үйл ажиллагаа - сурах бичиг, нэвтэрхий толь бичиг, интернетээс боловсролын асуудлыг шийдвэрлэхэд шаардлагатай мэдээллийг хайж олох, сонгох.)

3. Хичээлийн сэдвийг боловсруулах.

Өнөөдөр бид юу сурна гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүдийн санаа бодлыг олж мэдээд багш нь бүтээгдэхүүний дизайн дахь зургийн үүргийг тодорхойлов (оюутны мэдлэгийг шинэчлэх, UUD зохицуулалт - зорилго тодорхойлох)

4. Практик ажил.

Багш нь шинэ мэдлэгийг бий болгоход хангалттай үйлдлүүдийг судлах арга барилыг шинэчлэх ажлыг зохион байгуулдаг.

Туршилтын арга хэмжээ (даалгавар) - Зураг 61-ийг харна уу ажлын дэвтэраль нэг хэсгийн ноорог: халив. загвар, булан - эсвэл таны бүтээлч төслийн нэг хэсгийн ноорог.

Туршилтыг хий: ган (хатуу) ба зэс утсаар хийсэн пүршийг сунгаж, суллана. Ган ба зэсийн уян хатан байдлын талаар дүгнэлт хий.

Зураг 62-т үзүүлсэн угсралтын зургийг уншина уу.

Ажлын дэвтэрт байгаа хүснэгтийг бөглөнө үү

Багш нь даалгаврын зөв эсэхийг шалгаж, туршилтын явцад тулгарч буй бэрхшээлийг тодорхойлдог.

5. Хэцүү байдлыг засах:

Хэмжээг буруу тодорхойлсон. Зурган дээрх үзлийн тоог буруу тодорхойлох (асуудлыг шийдвэрлэх арга замууд)

6. Хэцүү байдлаас гарах арга зам:

Багш нь угсралтын зургийг уншиж, бие даасан хэсгүүдийн зургийг зурах чадвартай байх, ингэснээр оюутнуудыг асуудлын нөхцөл байдлыг судлах ажлыг зохион байгуулах (UCD - харилцааны, хамтарсан асуудлыг шийдвэрлэх) хэрэгцээний талаар дахин ярьж байна.

7. Боловсролын үйл ажиллагааны талаархи эргэцүүлэл.

Хичээлийг дүгнэх энэ үе шатанд багш хүүхдүүдээс асуулт асууж, хариулснаар энэ материалыг эзэмшсэн эсэхийг дүгнэж болно.

Асуултууд : Угсралтын зураг гэж юу вэ?

Ямар тохиолдолд зураг нь нэг үзэмж биш, харин хоёр ба түүнээс дээш харагдах байдлыг харуулсан бэ?

Мод ба металл эдлэлийн угсралтын зургийн хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?

Угсралтын зураг дээр ямар хэмжээсийг зааж өгсөн бэ?

Та өөртөө ямар шинэ мэдлэг олж авсан бэ?

Өнөөдөр олж авсан мэдлэг амьдралд хэрэг болж чадах уу?

Багш хөвгүүдийг ангидаа хийсэн ажлыг нь үнэлэхийг урьж байна. (Хувийн UUD - боловсролын үйл ажиллагаанд амжилт / бүтэлгүйтлийн шалтгааныг хангалттай ойлгох.)

8. Ажлын байрыг цэвэрлэх.

Зорилтот:оюутнуудад урт бүтээгдэхүүний төрөл, тэдгээрийг олж авах арга, урт бүтээгдэхүүний эд ангиудыг зураг дээр дүрслэхтэй танилцах.

Тоног төхөөрөмж: цувисан бүтээгдэхүүний дээж, угсралтын зураг, урт бүтээгдэхүүний дээж.

Хичээлийн явц

I. Хамарсан материалыг давтах.

1. Дараах асуудлаар ярилцана.

– Өнгөт металлын ямар хайлшийг та мэдэх вэ?

– Эдгээр металлын шинж чанар юу вэ?

– Металл болон хайлшийн технологийн шинж чанарыг жагсаа.

- Нэрлэ механик шинж чанарметалл ба хайлш.

– Хөнгөн цагааны хэрэглээний талаар яриач.

2. Ажиглалт, нарийвчлал, нарийвчлалыг хөгжүүлэх дасгал.

Дасгал хийх. Түлхүүр ямар нүхэнд тохирохыг тодорхойл.

3. Хичээлийн сэдэв, зорилгын мэдэгдэл.

II. Хөтөлбөрийн материалын танилцуулга.

1. Оршил яриа.

Багш аа. 5-р ангийн хичээл дээр бид хуудас металл, утсыг үзсэн. Тэднийг хэрхэн олж авахаа санаарай.

Хийх зориулалттай төрөл бүрийн бүтээгдэхүүнЯнз бүрийн профилын өнхрүүлгийн хооронд халаасан ембүү өнхрөх (шахах) замаар олж авсан цувисан бүтээгдэхүүний бусад хэлбэрүүд бас хэрэгтэй.

Ихэнхдээ ирээдүйн хэсгийн хэлбэрийг цувисан бүтээгдэхүүний хэлбэрт ойртуулдаг бөгөөд энэ нь металлын хаягдал, эд анги үйлдвэрлэх хугацааг багасгах боломжийг олгодог.

Урт бүтээгдэхүүний янз бүрийн хэлбэрүүд байдаг бөгөөд тэдгээрийн хамгийн түгээмэл нь зураг дээр харагдаж байна. Тэднийг бодож, нэрлэ. (1-р зургийг үз.)

Цагаан будаа. 1.Урт бүтээгдэхүүний профайл: А- дөрвөлжин; б- тууз; В- зургаан өнцөгт; Г- тойрог; г- булан; д- гурвалжин; болон- суваг; h- төмөр зам

Багш нь янз бүрийн цувисан профилын үндсэн хэрэглээг тайлбарладаг.

2. Практик даалгавар.

Гүйцэтгэлийн дараалал:

1) Цагаан тугалганаас 100х240 мм хэмжээтэй хоёр тууз хайчилж, туршилт хийж, цагаан тугалганы туузыг ачаална (2-р зургийг үз).

Цагаан будаа. 2.Цагаан тугалга туузны дээж

2) Тугалган туузыг ширээн дээр хүрэх хүртэл ачаалах шаардлагатай.

3) Өгөгдлийг дэвтэрт бичиж, үр дүнг харьцуул.

3. Практик даалгаврын үр дүн.

1) Оюутны практик даалгаврын гүйцэтгэлийг үнэлэх.

2) Ерөнхий дүгнэлт.

Багш аа. "Мод боловсруулах" хэсэгт бид диагональуудыг хэрхэн дүрсэлж байгааг харав. Эдгээр аргуудыг нэрлэ. ( Ноорог, техникийн зураг, зураг ашиглах.)

Түрээсийн бүтээгдэхүүнийг хэрхэн дүрсэлсэн бэ? ( Урт бүтээгдэхүүнээр хийсэн бүтээгдэхүүнийг ижил төстэй байдлаар дүрсэлсэн.)

Хэд хэдэн хэсгээс бүрдсэн бүтээгдэхүүнийг хэрхэн дүрсэлсэн бэ? ( Хэд хэдэн хэсгээс бүрдсэн бүтээгдэхүүнийг угсралтын зураг дээр харуулав.) (3-р зургийг үз.)

Булангууд хэрхэн хянагддаг вэ? ( Өнцгийн хяналтын загвар.) (4-р зургийг үз.)

III. Практик ажил.

Даалгавруудыг гүйцэтгэх:

1. 3-р зурагт тав хийх хэрэгслийг авч үзье.

2. Загварыг дэвтэр дээрээ зур.

3. Угсралтын зургийг (зураг 3) анхааралтай уншиж, хүснэгтийг бөглөнө үү.

IV. Хичээлийн хураангуй.

1. Хүснэгтэнд бөглөсөн өгөгдлийг шалгаж, харьцуулна уу.

2. Эскиз, хүснэгтийн үнэлгээ.

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл үүсгээд түүн рүү нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

6-р ангийн технологийн хичээл Хичээлийн сэдэв: "Цахилгаан бүтээгдэхүүнээс бэлдэц хөрөөдөх" (Эхний шат) Эмхэтгэсэн: МКОУ Светлоярскийн нэрэмжит 2-р дунд сургуулийн дээд зэрэглэлийн технологийн багш. Ф.Ф.Плужникова Трофимов В.П.

ХИЧЭЭЛИЙН ЗОРИЛГО Оюутнуудад янз бүрийн зориулалттай файлын төрөл, шинж чанар, тэдгээрийг зүсэх хэрэгсэл болгон ажиллуулах зарчимтай танилцах. Файлын ангилал, түүний зорилгыг тодорхойлж сур.

Оюутнуудын өмнө нь судалж байсан мэдлэгийг шалгах боловсролын материалЯнз бүрийн түвшний даалгаврын карт ашиглан оюутнуудын мэдлэгийг шалгах (4-6 сурагч). Асуултуудын хариулт (бусад оюутнуудын хариулт): 1. Хөрөөний үндсэн хэсгүүд юу вэ? 2. Хөрөөг аюулгүй ашиглах дүрмийг жагсаа. 3. Гурвалжин файлаар зүсэх талбай дээр бэлдэцийг ямар зорилгоор зүсэх вэ? 4. Урт хэсгийг хэрхэн яаж тайрах вэ?

Шинэ материалын танилцуулга: "Урт бүтээгдэхүүнээс бэлдэц гаргах." Хөрөөдөх нь зураг дээр заасан хэмжээсийг яг таг олж авахын тулд ажлын хэсгээс жижиг металл (төлбөр) давхаргыг таслах явдал юм. Файлууд нь багажны гангаар хийгдсэн байдаг.

Файлын элементүүд

Файлын төрлүүд хөндлөн огтлолын хэлбэрээр

Файлын ажлын хэсгийн урт Серийн дугаар 1 2 3 4 5 6 7 8 Ажлын хэсгийн урт мм 100 125 150 200 250 300 350 400.

Файл хайчлах төрлүүд.

Нэр 10 мм файлын уртад ногдох үндсэн зүсэлтийн тоо Зүсэлтийн тоо Хэрэглээний сойз 5 6... 14 0 1 Том хэмжээний металл нэмэлтийг (0.5 мм хүртэл) арилгахад зориулж бэлдэцийг бүдүүлэг бөглөх Хувийн 8... 20 12...28 2 3 Металлын жижиг хэсгүүдийг (0.15 мм хүртэл) арилгахын тулд бөглөх бөглөх Хилэн 20...40 28... 56 4 5 Хэсгийг нарийн өнгөлөх, нунтаглах, дуусгах Файлын зүсэлтийн төрөл.

Файлын ангилал 0; 1- Брюссель файлууд нь том ховилтой, 10 мм тутамд 5-12 шүдтэй байдаг. Урт. Тэдгээрийг их хэмжээний боловсруулалтанд ашигладаг. Нэг цус харвалтаар арилгасан металлын давхаргын зузаан нь 0.2-0.5 мм байна. 2; 3 - хувийн - дунд зэргийн зүсэлттэй, 10 мм тутамд 13-26 шүдтэй. урт. Эдгээр файлууд нь үндсэн металл давхаргыг аль хэдийн новшийн файлаар арилгасан үед ажилладаг. Нэг цус харвалтаар арилгасан металлын давхаргын зузаан нь 0.1-0.3 мм байна. 4; 5 - хилэн - 10 мм тутамд 42-80 шүдтэй ховилтой. урттай бөгөөд гадаргууг өнгөлөх, нунтаглахад ашигладаг. Тэд 0.005 - 0.01 мм зузаантай металлын давхаргыг арилгадаг.

Файлын төрлүүд. Зүү: a, b - хавтгай; дөрвөлжин дотор; g, d - гурвалжин; e - дугуй; g - хагас тойрог; z - чидун хэлбэртэй; ба - ромбо; k - трапец хэлбэрийн; л - филе

Лаборатори практик ажил Даалгавар No1. 1. Өгөгдсөн маягтын дагуу хүснэгтийг бөглөнө үү. 2. Файлын дээжийг харна уу. 3. Файл бүрийн хэлбэрийг тодорхойл. 4. Файлын уртын 10 мм-ийн ховилын тоог тоол. 5. Ховилын төрлийг тодорхойлох. 6. Файлын ангилал (төрөл) болон зорилгыг тодорхойлох 7. Хүлээн авсан бүх өгөгдлийг бэлтгэсэн хүснэгтэд оруулна. No Файлын хэлбэр 10 мм-ийн урт дахь ховилын тоо Ховилын төрөл Файлын ангилал (төрөл) 1,2,3 гэх мэт ямар боловсруулалт хийх вэ?

Зохион байгуулалтын болон эцсийн хэсэг Файлын төрлийг тодорхойлоход гарсан ердийн алдаа, шалтгаануудын дүн шинжилгээ. Оюутан бүрийн хийсэн ажлын үнэлгээг тайлагнах Гэрийн даалгавар: Хичээлийн 2-р үе шатанд бэлтгэх: "Хийсэн бүтээгдэхүүнээс бэлдэц хөрөөдөх" Сурах бичиг "Технологи". Хуудас 95-99.

Энэхүү илтгэлийг 6-р ангийн "Урт бүтээгдэхүүнээс бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх технологи" сэдвийг судлахад ашигладаг. Энэхүү танилцуулга нь оюутнуудад урт бүтээгдэхүүнээс бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх технологийн процессуудтай танилцах зорилготой юм.

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Хиймэл бүтээгдэхүүнээс бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх технологи" танилцуулга.

Хотын бие даасан боловсролын байгууллага

Калининград мужийн Советск хотын "10-р лицей"

цувисан бүтээгдэхүүнээс бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх технологи

Зорилго: металл, хайлш боловсруулах үндсэн технологийн үйл явц, цувисан бүтээгдэхүүнээр хийсэн бүтээгдэхүүний төрлүүдтэй танилцах.

Технологийн багш Зинченко А.Г.

МАОУ "10-р лицей"

Советск, 2017 он


цувисан хэсгүүдээс эд анги үйлдвэрлэхэд шаардлагатай технологийн үйл ажиллагаа

  • бэлтгэл (бэлдэцийг сонгох, тэмдэглэгээ хийх);
  • боловсруулах (зүсэх, гулзайлгах, цавчих, өрөмдөх);
  • угсрах (боолттой холбох, гагнуур, гагнуур, тав гэх мэт);
  • дуусгах (цэвэрлэх, зүлгүүрдэх, будах гэх мэт)

Зургийн хэсгийг унших

Эвдрэл технологийн процесстехнологийн үйл ажиллагаанд зориулагдсан

Боловсруулж байна

Бэлтгэл

Ассемблей

Дуусгаж байна

Бэлтгэл ажлын дарааллыг тодорхойлох

Угсрах ажиллагааны дарааллыг тодорхойлох

Дуусгах үйл ажиллагааны дарааллыг тодорхойлох

Боловсруулалтын үйл ажиллагааны дарааллыг тодорхойлох

Ажлын хэсгийн сонголт

Хөрс хуулалт

Тавын холболт

Нунтаглах

Тэмдэглэгээ

Боолттой холболт

Бусад үйлдлүүд

Өрөмдлөг

Бусад үйлдлүүд

Бусад үйлдлүүд

Бусад үйлдлүүд


Тоног төхөөрөмжийн сонголт

Төхөөрөмжийн сонголт

Хэрэгсэл сонгох

Технологийн үйл ажиллагаа, шилжилтийн ноорог боловсруулах

Тоног төхөөрөмжийн сонголт

Төхөөрөмжийн сонголт

Хэрэгсэл сонгох

Тоног төхөөрөмжийн сонголт

Төхөөрөмжийн сонголт

Өрөмдлөг

Хэрэгсэл сонгох


Үйлдвэрлэлийн үйл явц

бэлдэц хүлээн авах, эд анги боловсруулах, төхөөрөмжийн засвар үйлчилгээ, засвар үйлчилгээ, багаж хэрэгслийг хурцалж, тэгшлэх, бэлэн бүтээгдэхүүнийг хянах, турших, савлах, хадгалах бэлэн бүтээгдэхүүнгэх мэт.


Үйл явц

  • Энэ нь материалыг эцсийн бүтээгдэхүүн болгон хувиргах үед хэлбэр, хэмжээ, төлөв байдлын өөрчлөлттэй холбоотой үйлдвэрлэлийн үйл явцын нэг хэсгийг илэрхийлдэг.

Технологийн үйл ажиллагаа

  • Энэ бол нэг ажлын байр эсвэл машин дээр хийгддэг технологийн процессын бүрэн хэсэг юм.

Слесарь

Аж ахуйн нэгжүүдэд эдгээр үйл ажиллагааг гүйцэтгэдэг слесарууд .


Механик угсралтын механикмашин хэрэгсэл, хөдөлгүүр, машин, тракторыг тус тусад нь эд анги, эд ангиудаас угсардаг


Засварчид

Слесарь - засварчинянз бүрийн тоног төхөөрөмжийн засвар, тохируулга хийх.


Багаж үйлдвэрлэгчид

багаж хэрэгсэл, бэхэлгээ үйлдвэрлэх, засварлах


Ашигласан эх сурвалжууд

  • Тищенко А.Т.Технологи. Үйлдвэрлэлийн технологи: 6-р анги: арга зүйн гарын авлага / A.T. Тищенко. – М.: Вентана-Граф, 2016. – 192 х.
  • 5-6-р ангид МХТ ашигласан технологийн хичээл. Арга зүйн гарын авлагацахим програмын хамт. – М.: Planeta, 2011. – 384 х. – (Орчин үеийн сургууль).
  • Зургийг интернетээс авсан.
  • " onclick="window.open(this.href," win2 худал буцаана >Хэвлэх
  • Имэйл
Дэлгэрэнгүй Ангилал: Урт бүтээгдэхүүн

Урт бүтээгдэхүүн

Механик инженерчлэл, барилга, тээврийн салбарт өргөн хэрэглэгддэг цувисан металл: хуудас, тууз, соронзон хальс, төмөр зам, дам нуруу гэх мэт цувих тээрмийн эргэлдэх өнхрөх хэсгүүдийн хооронд металл ембүүг халуун эсвэл хүйтэн төлөвт шахаж гаргаж авдаг. Ган, өнгөт металл, тэдгээрийн хайлшийг ийм аргаар боловсруулдаг.

Түрээсийн профайл (түүний хөндлөн огтлолын хэлбэр) өнхрөх хэлбэрээс хамаарна. Зураг нь цувисан бүтээгдэхүүний үндсэн профайлыг харуулж байна, гэж нэрлэдэг урт бүтээгдэхүүн.

Дараахь профайлуудыг ялгаж үздэг. урт бүтээгдэхүүн: энгийн (тойрог, дөрвөлжин, зургаан өнцөгт, судал, хуудас); хэлбэртэй (төмөр зам, дам нуруу, суваг, брэндгэх мэт); онцгой (дугуй, арматурын гангэх мэт).

Ихэнхдээ цувисан бүтээгдэхүүнийг янз бүрийн хэсгүүдэд хоосон зай болгон ашигладаг. Жишээлбэл, -аас зургаан өнцөгт саваа боолт, самар хийх. -аас дугуй баар цилиндр хэсгүүдийг токарь дээр эргүүлдэг. Өнцгийн баар хүрээ, хүрээ, тавиур гэх мэт үйлдвэрлэлд ашигладаг.

Өнхрүүлснээр та бэлдэцийг бэлэн хэсгийн хэлбэрийг өгөх боломжтой бөгөөд ингэснээр нэмэлт боловсруулалтаас зайлсхийх, улмаар металлын хаягдлыг бууруулж, цаг хугацаа хэмнэх болно.

Хоолой, арматур, дам нуруу, суваг, хуудас, өнцөг, тууз гэх мэт нийтлэг төрлийн цувисан бүтээгдэхүүний хэд хэдэн жишээг доор харуулав.

Урт бүтээгдэхүүн - хагас боловсруулсан бүтээгдэхүүний нэг төрөл. Энэ нь эцсийн бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх, цаашид боловсруулахад зориулагдсан хөдөлмөрийн бүтээгдэхүүнийг нэрлэсэн нэр юм.
Та зарим төрлийн хагас боловсруулсан бүтээгдэхүүн - мод, фанер, утас зэргийг аль хэдийн мэддэг болсон.
Металл хуудасгэж хуваагддаг нимгэн хуудас (4 мм хүртэл) ба зузаан хуудас (4 мм-ээс их

Гангийн төрөл ба шинж чанар

Ган- Энэ төмөр нүүрстөрөгчийн хайлш(2% хүртэл) болон бусад химийн элементүүд. Энэ нь механик инженерчлэл, тээвэр, барилга, өдөр тутмын амьдралд өргөн хэрэглэгддэг.
Найрлагаас хамааран өөр өөр байдаг нүүрстөрөгч Тэгээд хайлштай ган. Нүүрстөрөгчийн ган нь 0.4...2% нүүрстөрөгч агуулдаг. Нүүрстөрөгчгангийн хатуулаг өгдөг боловч хэврэг байдлыг нэмэгдүүлж, уян хатан чанарыг бууруулдаг. Ган хайлуулах явцад бусад элементүүдийг нэмэхэд: хром, никель, ванадигэх мэт - түүний шинж чанар өөрчлөгддөг. Зарим элементүүд нь хатуулаг, бат бөх чанарыг нэмэгдүүлдэг, зарим нь уян хатан чанарыг нэмэгдүүлдэг, зарим нь зэврэлтээс хамгаалах, халуунд тэсвэртэй гэх мэтийг өгдөг Эдгээр элементүүдийг агуулсан ганг хайлш гэж нэрлэдэг. Хайлшин гангийн зэрэглэлд нэмэлтүүдийг дараах үсгээр тэмдэглэнэ. Н - никель , IN - вольфрам ,Г - манган , Д - зэс , TO - кобальт , Т - титан .

Зорилгоороо тэд ялгадаг бүтцийн, багажийн болон тусгай ган.
Бүтцийн нүүрстөрөгч ган нь ердийн чанартай, өндөр чанартай. Эхлээд- хуванцар, гэхдээ бага хүч чадалтай. Тав, угаагч, боолт, самар, зөөлөн утас, хадаас хийхэд ашигладаг. Хоёрдугаартхүч чадал нэмэгдсэнээр тодорхойлогддог. Үүнээс босоо ам, дамар, тугалганы шураг, араа зэргийг хийдэг.
Багажны ган бүтцийн гангаас илүү хатуулаг, бат бөх бөгөөд цүүц, алх, утас хайчлах хэрэгсэл, өрөм, зүсэгч үйлдвэрлэхэд ашигладаг.
Тусгай ган - эдгээр нь тусгай шинж чанартай ган юм: халуунд тэсвэртэй, элэгдэлд тэсвэртэй, зэвэрдэггүй гэх мэт.
Бүх төрлийн ганг тодорхой аргаар тэмдэглэдэг. Тэгэхээр, бүтцийн ган ердийн чанарыг үсгээр илэрхийлдэг St. болон серийн дугаараас 0 руу 7 (Урлаг. ТУХАЙ, Урлаг. 1гэх мэт - гангийн тоо өндөр байх тусам нүүрстөрөгчийн агууламж өндөр, суналтын бат бэх болно), өндөр чанартай - хоёр оронтой 05 , 08 , 10 гэх мэт нүүрстөрөгчийн агууламжийг зуун хувиар харуулав. Лавлах номноос та тодорхойлж болно химийн найрлагаган ба түүний шинж чанар.
Гангийн шинж чанарыг дулааны боловсруулалт (дулааны боловсруулалт) ашиглан өөрчилж болно. Энэ нь тодорхой температурт халаах, энэ температурт барих, дараа нь хурдан эсвэл удаан хөргөхөөс бүрдэнэ. Температурын хүрээ нь дулааны боловсруулалтын төрөл, гангийн нүүрстөрөгчийн агууламжаас хамааран өргөн байж болно.
Дулааны боловсруулалтын үндсэн төрлүүд - хатууруулах, хатууруулах, зөөлрүүлэх, хэвийн болгох .
Гангийн хатуулгийг нэмэгдүүлэхийн тулд үүнийг ашигладаг хатууруулах - металлыг тодорхой температурт халаах (жишээлбэл, 800 ° C хүртэл), ус, тос эсвэл бусад шингэнд хурдан хөргөх.
Их хэмжээний халуунд өртөж, хурдан хөргөхөд ган нь хатуу, хэврэг болдог. Хатуурсны дараах хэврэгжилтийг бууруулж болно амралт - хөргөсөн, хатуурсан ган хэсгийг дахин тодорхой температурт (жишээлбэл, 200 ... 300 ° C) халааж, дараа нь агаарт хөргөнө.
Зарим багажны хувьд зөвхөн ажлын хэсэг нь хатуурдаг. Энэ нь бүхэл бүтэн хэрэгслийн бат бөх чанарыг нэмэгдүүлдэг.
At зөөлрүүлэх Ажлын хэсгийг тодорхой температурт халааж, энэ температурт удаан байлгана(энэ нь хатуурлаас гол ялгаа) хөргөнө. Шарсан ган нь илүү зөөлөн болж, боловсруулахад хялбар болдог.
Хэвийн байдал - анивалтын нэг төрөл бөгөөд зөвхөн хөргөлт нь агаарт явагддаг. Энэ төрлийн дулааны боловсруулалт нь гангийн бат бөх чанарыг нэмэгдүүлэхэд тусалдаг.

Аж үйлдвэрийн аж ахуйн нэгжүүдэд гангийн дулааны боловсруулалтыг хийдэг дулааны ажилчид. Термист сайн мэддэг байх ёстой дотоод бүтэцметалл, тэдгээрийн физик, технологийн шинж чанар, дулааны боловсруулалтын горим, дулааны зуухыг чадварлаг ашиглах, хөдөлмөрийн аюулгүй байдлын дүрмийг чанд сахих.

Хамгийн чухал нь гангийн механик шинж чанар - хатуулаг ба хүч чадал . Асаалттай хатуулаг ганг тусгай хатуулаг шалгагч. Хэмжилтийн арга нь дээж рүү илүү хатуу материалыг дарахад суурилдаг: хатуу ган бөмбөлөг, алмаазан конус эсвэл алмаазан пирамид.

Хатуу байдлын үнэ цэнэ Н.Вачааллыг металлд үлдсэн ул мөрийн гадаргуугийн талбайд хуваах замаар тодорхойлно ( Бринеллийн арга ) (Зураг. баруун талд, А),

эсвэл алмаазан үзүүр, ган бөмбөлгийн металлд дүрэх гүнээр ( Роквелл арга ) (будаа. 6 ).

Хүч чадал ган нь суналтын туршилтын машин ашиглан тусгай хэлбэрийн дээжийг турших замаар тэдгээрийг хугарах хүртэл уртааш чиглэлд сунгаж тодорхойлно (зүүн талын зураг). Хүч чадлыг тодорхойлохдоо дээжийн тасрахаас өмнөх хамгийн их ачааллыг түүний анхны хөндлөн огтлолын талбайд хуваана.

Бид уншихыг зөвлөж байна

Топ