Ангилсан металлаар хийсэн бүтээгдэхүүний зураг. Хичээлийн хураангуй "Хийсэн гангаар хийсэн эд ангиудын зураг. Угсралтын зураг. Сургалтын урсгалын бүдүүвч". "Урт цувисан бүтээгдэхүүнээс бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх технологи" танилцуулга" баримт бичгийн агуулгыг үзэх.

Черчер 08.02.2022
Жимс

-аас бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх урт бүтээгдэхүүн. Эд ангиудын холболт нь байнгын эсвэл салгаж болно. Эд ангиудын байнгын холболтыг тав, гагнуур, гагнуур, цавуу, салдаг холболт - боолт, эрэг, бэхэлгээ, самар ашиглан олж авдаг. Сургалтын цехүүдэд цувисан бүтээгдэхүүнээс бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэхэд дараахь металлын үйлдлүүд орно: захирагч ба диаметр хэмжигч ашиглан тэмдэглэгээ хийх; сантехникийн хайч, хайчаар зүсэх; шаазан болон зууханд зүсэх; файлтай хамт мэдүүлэх; дэд хэсэгт гулзайлгах; боолт, самар бүхий хэсгүүдийг холбох; хэсгүүдийг таваар холбох; бүтээгдэхүүнийг дуусгах. Үйлдвэрлэлийн хувьд эдгээр үйлдлийг механикч гүйцэтгэдэг.

"Цутгамал төмөр ба ган" илтгэлээс 10-р слайд"Хар металлурги" сэдвээр химийн хичээлд зориулсан

Хэмжээ: 960 x 720 пиксел, формат: jpg.

Химийн хичээлд ашиглах слайдыг үнэгүй татаж авах бол зурган дээр хулганы баруун товчийг дараад "Зургийг өөр байдлаар хадгалах..." дээр дарна уу.

Та "Цутгамал төмөр ба ган.ppt" илтгэлийг бүхэлд нь 225 KB зип архиваас татаж авах боломжтой.

Үзүүлэн татаж авах

Хар металлурги "Металл цутгах" - Цутгамал хийх төрөл. Үүний дараа үүссэн металлыг цэвэрлэнэ. Хамгаалалтын бүрээс, флюс, исэлдүүлэгч бодис. Гал хамгаалагч. Элсэх нь баримлын ислийг арилгаж, цэвэр гадаргуутай болно. Металл хайлуулах, цутгах. Бохирдлын зэрэг, шинж чанараас хамааран цэнэгийн материалыг янз бүрийн эмчилгээ хийдэг. Casting. Хүнд металлыг цэвэр хэлбэрээр ашигладаг: цагаан тугалга, хар тугалга, цайр."Металл боловсруулах" - Б

сүүлийн жилүүдэд Сүмийн сав суулга үйлдвэрлэх ажлыг эзэмшсэн: янз бүрийн хэлбэрийн чийдэн, дүрсний хүрээ, загалмай, панагиа. Хэрэв филигран чимэглэлийг металл дэвсгэр эсвэл модон дээр хийсэн бол дэвсгэр гадаргуу дээр хэв маягийг нааж, үүний дагуу хэд хэдэн үйлдлүүдийн дараа филигрийг гагнах эсвэл наасан байна. Эрт дээр үед Орос улсад металл боловсруулах урлаг байсан бөгөөд энэ нь янз бүрийн зузаантай (гөлгөр эсвэл хавтгай) утаснаас нэхсэн торыг санагдуулам задгай хээ хийхээс бүрддэг байв."Металлын эрин үе" - Алт, цагаан алт нь зөвхөн чөлөөт хэлбэрээр байдаг. Ихэнхдээ багтдаг хүрэл зэвсгийн үе, гэхдээ заримдаа тусдаа үе гэж тооцогддог. Цар Каннон Родосын Цар Белл Колоссус. Өргөдөл. Биологийн үүрэг. Чулуун багажаар хийсэн

"Металл олж авах" - Металлурги нь хүдрээс металл олборлох чиглэлээр ажилладаг. Байгаль дахь металлын тархалт. Маш идэвхтэй металлууд. Дунд зэргийн үйл ажиллагаа. Металл олж авах арга. Электролиз. Хамгийн чухал хүдэр. Идэвхгүй (язгууртан). Байгаль дахь металлыг олох. Nacl (хайлмал) na+ + cl- катод(--) анод(+) na+ + 1? 2cl -- 2 уу? cl2 (бууруулах) (исэлдэлт).

"Ган" - Бат бөх, элэгдэлд тэсвэртэй байдлыг нэмэгдүүлж, үрэлтийн эсрэг, уян хатан чанарыг өгдөг. Цагаан будаа. Металлын дулааны болон хими-дулааны боловсруулалт. E – байнгын соронзонд зориулсан хатуу соронзон ган. Цахиур (Si) - исэлдүүлэх зорилгоор нэвтрүүлсэн. 1. Жишээлбэл, E21 нь цахилгаан ган бөгөөд 2% цахиур, 0.1% орчим нүүрстөрөгч агуулдаг.


Зохиогч - Шумаков Александр Алексеевич, технологийн багш, Брянск мужийн Карачевский дүүрэг, Лужецкая тосгоны MBOU Revenskaya дунд сургуулийн 2015 он.
Хичээл No33 - No34.
Хар ба өнгөт металлын шинж чанар. Ган цувисан эд ангиудын зураг.
Хичээлийн зорилго:
оюутнуудад энгийн ба өнгөт металлын үндсэн металл, хайлштай танилцах, багаж хэрэгсэл, материалд анхаарал халамж тавих хандлагыг төлөвшүүлэх.
оюутнуудыг металлын үндсэн механик техникийн шинж чанаруудтай танилцуулах, танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх, хичээл зүтгэлтэй болгох.
цувисан ган эд ангиудын зураг дээр хэмжээс хэрэглэх дүрэм, нарийвчилсан ур чадвар эзэмшүүлэх, технологийн ноорог хийх дүрэм заах.
Хичээлийн хэрэгсэл: "Металл" хүснэгт, ажлын ширээ, металл боловсруулах хэрэгсэл, зургийн зурагт хуудас, эд ангиудын график дүрслэл.
Хичээлийн төрөл: шинэ материал сурах
Хөдөлмөрийн объект: бүтээгдэхүүний зураг, технологийн зураг зурах (хүснэгт хавчаар)
Хичээлийн явц.
Оюутнуудыг ангид зохион байгуулах.
Сайн байцгаана уу. Хичээлд бэлэн байдлыг шалгаж байна. жижүүрийн томилгоо.
Шинэ материал сурах
Янз бүрийн металлаар хийсэн бэлдэцтэй ажиллахдаа металууд байгааг анзаарсан янз бүрийн шинж чанарууд: тэдгээрийн зарим нь эмзэг, бусад нь уян хатан, зарим нь зөөлөн, зарим нь илүү хатуу байдаг. Бүх металууд нь металл гялбаатай байдаг. Металууд нь өнгөөрөө ялгаатай байдаг - зэс нь жишээлбэл, ягаан-улаан, ган нь саарал өнгөтэй байдаг. Метал нь дулаан дамжуулах шинж чанартай ба цахилгаан гүйдэл. Бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх материалыг зөв сонгохын тулд металлын шинж чанарыг мэдэх шаардлагатай.
Металлыг цэвэр хэлбэрээр нь харьцангуй ховор хэрэглэдэг. Ихэнх нь тэдгээрийг хайлш хэлбэрээр ашигладаг.
Металл хайлш нь нэг металлыг бусадтай эсвэл металл бус элементтэй металлаар хайлуулж гаргаж авсан нарийн төвөгтэй бодис юм. Бүх металл, хайлшийг ихэвчлэн хар ба өнгөт гэж хуваадаг.
Хар металлын бүлэгт төмөр, цутгамал төмөр, ган, өнгөт металлын бүлэгт бусад бүх металл, хайлш орно.
Төмөр бол өвөрмөц гялалзсан мөнгөн цагаан металл юм. Энэ нь хуванцар, боловсруулахад хялбар, байгальд өргөн тархсан боловч цэвэр хэлбэрээр нь бараг хэзээ ч олддоггүй. Төмөр олддог дэлхийн царцдасхүчилтөрөгч болон бусад элементүүдтэй хослуулан. Эдгээр нэгдлүүдийг төмрийн хүдэр гэж нэрлэдэг. Тэднээс төмрийг гаргаж авдаг бөгөөд үүнийг нүүрстөрөгч - цутгамал төмөр, гангаар янз бүрийн хайлш хэлбэрээр ашигладаг.
Цутгамал төмөр нь 2%-иас дээш (ихэвчлэн 3...4.5%) нүүрстөрөгч, түүнчлэн бусад элементүүдийн хольцыг агуулсан төмөр ба нүүрстөрөгчийн хайлш юм. Цутгамал төмөр нь хамгийн хямд бөгөөд нийтлэг бүтцийн материалуудын нэг бөгөөд механик инженерчлэлд өргөн хэрэглэгддэг. Үүнээс гадна ган нь цутгамал төмрөөр хийгдсэн байдаг.
Ган нь 2.1% хүртэл нүүрстөрөгч агуулсан төмөр ба нүүрстөрөгчийн хайлш юм. Цутгамал төмрийн нэгэн адил ган нь бусад элементүүдийн хольцыг агуулдаг. Ган болон цутгамал төмрийн гол ялгаа нь ган нь нүүрстөрөгч, хольц багатай байдаг.
Ган, цутгамал төмөр нь орчин үеийн технологи, үйлдвэрлэлийн хамгийн түгээмэл материал юм. Тэд бүх металлын бүтээгдэхүүний дийлэнх хувийг эзэлдэг.
Өнгөт металлын дотроос хамгийн өргөн хэрэглэгддэг нь зэс, хөнгөн цагаан, тэдгээрт суурилсан хайлш, цагаан тугалга, цайр гэх мэт.
Зэс нь цахилгаан, дулаан дамжуулалт сайтай, уян хатан чанар сайтай, гэхдээ харьцангуй бага бат бэх, сайн боловсруулсан, ягаан-улаан металл юм. Энэ нь голчлон цахилгаан үйлдвэрлэл, химийн инженерчлэлд ашиглагддаг. Зэсийн хайлшийг ихэвчлэн гууль, хүрэл гэсэн хоёр бүлэгт хуваадаг.
Гуулин бол зэс, цайрын хайлш (цайрын 10-аас 42%). Гуулин нь зэсээс илүү бат бөх байдаг.
Хүрэл нь цагаан тугалга эсвэл цайраас бусад элементүүдтэй зэсийн хайлш юм. Үндсэндээ хүрэл нь өндөр хүч чадлаар тодорхойлогддог, зүсэх замаар сайн боловсруулсан, цутгах чанар өндөр, үрэлтийн коэффициент багатай байдаг.
Хөнгөн цагаан нь мөнгөлөг цагаан металл бөгөөд хөнгөн, зөөлөн, бат бөх, амархан цутгаж, хуудас, утас болгон өнхрүүлдэг. Хөнгөн цагааныг нисэх онгоцны үйлдвэрлэл, цахилгааны инженерчлэл, аяга таваг болон бусад гэр ахуйн эд зүйлс үйлдвэрлэхэд өргөн ашигладаг. Хөнгөн цагааныг түүн дээр суурилсан хайлш хийхэд өргөн ашигладаг. Хөнгөн цагааны хайлш нь цутгамал бэлдэц үйлдвэрлэх зориулалттай цутгамал хайлш, хуурамчаар үйлдэх, тамгалах, өнхрүүлэх замаар сайн боловсруулсан хэв гажилттай хайлш гэж хуваагддаг. Цутгамал хайлшаас хамгийн өргөн хэрэглэгддэг нь цахиуртай хөнгөн цагааны хайлш - силумин, хэв гажилттай хайлшаас - зэс болон бусад элементүүдтэй хөнгөн цагааны хайлшийг duralumin, duralumin, цагаан тугалга нь мөнгөн цагаан гэж нэрлэдэг металл, маш зөөлөн, уян хатан. Цагаан тугалган цаасыг тугалган цаас гэж нэрлэдэг маш нимгэн хуудас болгон хялбархан өнхрүүлж болно. Энэ нь нимгэн ган хуудсыг бүрэх, цагаан тугалга үйлдвэрлэхэд ашиглагддаг. Цагаан тугалга нь олон хайлшийн нэг хэсэг юм: гагнуур, тугалга хийхэд ашигладаг гагнуур, баббит, хүрэл, гууль гэх мэт.
Цайр бол цэнхэр өнгөтэй цайвар саарал металл юм.
Аливаа бүтээгдэхүүнийг үйлдвэрлэж эхлэхдээ түүнд хамгийн тохиромжтой материалыг зөв сонгох шаардлагатай. Зөв сонголтметалл эсвэл хайлшийн шинж чанарыг мэдэх замаар хийж болно. Механик болон технологийн шинж чанарууд байдаг. TO механик шинж чанарҮүнд:
хүч чадал - металл эсвэл хайлш нь нуралтгүйгээр одоогийн ачааллыг тэсвэрлэх чадвар;
хатуулаг - өөр, илүү хатуу материалыг оруулахыг эсэргүүцэх материалын шинж чанар;
уян хатан чанар - гадны хүчийг зайлуулсны дараа анхны хэлбэрээ сэргээх металл эсвэл хайлшийн өмч;

Технологийн шинж чанарууд нь уян хатан чанар, шингэн чанар, боловсруулах чадвар, гагнах чадвар гэх мэт.
Металл эсвэл хайлшийн нөлөөллийн нөлөөн дор шинэ хэлбэр олж авахын тулд уян хатан чанар;
Зуурамтгай чанар нь нөлөөллийн үед энерги шингээх бие махбодийн өмч юм.
Хуванцар чанар нь гадны хүчний нөлөөн дор нурахгүйгээр хэлбэрээ өөрчлөх чадвар юм. Энэ өмчийг хоосон зайг тэгшлэх, гулзайлгах, өнхрүүлэх, тамгалах үед ашигладаг.
Шингэн чанар гэдэг нь хайлсан төлөвт байгаа металлын цутгах хэвийг худаг дүүргэж, өтгөн цутгамал үйлдвэрлэх чадварыг хэлнэ.
Зүсэх чадвар нь янз бүрийн багаж хэрэгслээр зүсэх замаар боловсруулах металл эсвэл хайлшийн өмч юм.
Гагнуурын чадвар нь металлын хуванцар эсвэл хайлсан төлөвт нэгдэх шинж чанар юм.
Зэврэлтэнд тэсвэртэй байдал нь метал ба хайлшийн зэврэлтийг эсэргүүцэх шинж чанар юм.
Бүтээгдэхүүний график дүрслэл нь бүтээгдэхүүний хэлбэр, хэмжээ, түүний хийсэн материалын талаар тодорхой, үнэн зөв ойлголт өгөх ёстой.
Нимгэн хуудас металлаар хийсэн энгийн бүтээгдэхүүний зургийг жишээ болгон авч үзье (Зураг 1). Бүх зураг нь бүтээгдэхүүний зузааныг "Зузаан" гэсэн бичээстэй байгааг шууд тэмдэглэж болно. 0.6". Цагаан тугалгааар хийсэн тэгш өнцөгтийн зураг дээр түүний зузаанаас гадна урт, өргөнийг зааж өгсөн болно. Дөрвөлжингийн зураг дээр зузаантай хамт зөвхөн нэг талын хэмжээг зааж өгсөн болно. Гэхдээ "50X50" гэсэн тэмдэглэгээ нь квадратын бүх тал нь 50 мм байна гэсэн үг юм.
Гурвалжны зураг нь түүний суурь ба өндрийн хэмжээсийг, гурвалжны зурганд суурь ба өндрийн хэмжээсийг, тойргийн зурганд диаметрийг нь харуулдаг. Энэ өгөгдөл нь үзүүлсэн бүтээгдэхүүний хэлбэрийн талаар ойлголттой болох, тэдгээрийг үйлдвэрлэхэд хангалттай юм. Банзан болон хавтангийн зургийн хувьд мөн адил зүйлийг хэлж болно.
Харгалзан үзсэн бүтээгдэхүүн бүрийг зураг дээр нэг хувилбараар харуулав - урд талаас. Бүтээгдэхүүний зузаан нь хаа сайгүй ижил байдаг тул өөр ямар ч зүйлийг харуулах шаардлагагүй - дээрээс эсвэл хажуу талаас.
Урт бүтээгдэхүүнээр хийсэн бүтээгдэхүүнүүдийн хувьд нөхцөл байдал өөр байдаг бөгөөд тэдгээрийн дүрс нь хоёр буюу гурван үзэл бодлыг шаарддаг (Зураг 2, 3).
Оюутнууд "Мод боловсруулах технологи" хэсгийг судлахдаа угсралтын зураг зурах, унших дүрмийг аль хэдийн мэддэг болсон.
Тиймээс хичээлийн сэдэв, зорилгыг нэрлээд багш сургуулийн сурагчдад "6-р ангийн сурагчдын бүтээгдэхүүн" стенд үзүүлж, эдгээр бүтээгдэхүүний эд ангиудыг цувисан гангаар хийсэн болохыг анхаарна уу. Багш оюутнуудаас эдгээр бүтээгдэхүүнд хэрэглэгддэг цувисан бүтээгдэхүүний төрлийг жагсаахыг хүснэ. Оюутнууд цувисан профайлыг нэрлэж, багшийн тусламжтайгаар эдгээр профиль бүр нь дууссан хэсэгт ойрхон байна гэсэн дүгнэлтэд хүрдэг.
Аж үйлдвэрийн аж ахуйн нэгжүүдэд шинэ бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэж эхлэхээсээ өмнө угсралтын зургийг боловсруулдаг гэж багш тайлбарлав. Угсралтын зураг дээр үндэслэн нарийвчилсан зураглалыг хийдэг, өөрөөр хэлбэл бүтээгдэхүүнд багтсан хэсгүүдийн зургийг боловсруулдаг. Эд ангиудын зураг, угсралтын зураг нь дизайны баримт бичигт хамаарна. Аж ахуйн нэгжүүдэд дизайнерууд үүнийг хөгжүүлэх ажилд оролцдог. Хичээлийн үеэр оюутнууд бэлэн угсралтын зургийг ашиглах болно гэж багш хэлэв (багш үүнийг самбар дээр өлгөх). Оюутнууд бүтээгдэхүүний дизайныг ойлгохын тулд үүнийг унших хэрэгтэй.
Оюутнуудын санах ойд угсралтын зургийн талаархи мэдлэгийг сэргээхийн тулд багш харилцан яриа зохион байгуулдаг. Энэ ярианы үеэр тэрээр оюутнуудаас дараах асуултуудад хариулахыг хүснэ.
Ямар зургийг угсралтын зураг гэж нэрлэдэг вэ, тэдгээр нь юунд зориулагдсан вэ?
Угсралтын зураг дээр үзэл бодлыг хэрхэн байрлуулсан бэ?
Угсралтын зураг дээр бүтээгдэхүүнд багтсан эд ангиудын бүх хэмжээсийг зааж өгөх шаардлагатай юу?
Тэргүүлэгчдийн эгнээний тавиур дээрх тоонууд юу гэсэн үг вэ?
Угсрах зургийн хаана нь бүтээгдэхүүнд багтсан эд ангиудын нэрийг бичсэн бэ?
Яриа аль болох ихийг хамарсан хурдацтай явагддаг илүүдадлагажигчид. Оюутнуудаас ганцаарчилсан асуулт асуухад та сэтгэл зовоод байж болохгүй. Энэ нь маш их цаг зарцуулж, ангийн идэвхийг бууруулдаг.
Практик ажил.
Металл ба хайлшийн шинж чанаруудын танилцуулга
Металл болон хайлшийн дээжийг шалгаж, өнгийг нь тодорхойлно.
Өнгөт металл, хайлшийн дээжийг баруун талд, өнгөт металлыг зүүн талд байрлуул. Дээж хийсэн металлын төрлийг тодорхойлох.
Ган ба зэс утсан пүршийг сунгаж суллана. Ган ба зэсийн уян хатан байдлын талаар дүгнэлт хий.
Ган, хөнгөн цагаан утсан дээжийг металл зүсэх хавтан дээр байрлуулж, алхаар тэгшлэхийг хичээ. Ган, хөнгөн цагааны уян хатан байдлын талаар дүгнэлт гарга.
Ган, гуулин дээжийг саванд хийж, тэдгээрийн дээр файл ажиллуул. Ган, гууль боловсруулах чадварын талаар дүгнэлт гарга.
Оюутнууд санал болгож буй зургийг задлахыг хүсч байна. IN ажлын дэвтэрхэсгийн ноорог зурах.
Эцсийн хэсэг.
Оюутнуудын гүйцэтгэсэн ноорог зургийг шалгах. Дүгнэлт. Ажлын байр, цехийн байрны цэвэрлэгээ.
Гэрийн даалгавар
§15-§17, §19-ийг уншина уу


Хавсаргасан файлууд

Боловсролын технологийн газрын зураг.

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын : урт бүтээгдэхүүн, тэдгээрийг олж авах аргын талаархи ойлголтыг бий болгох.

Хөгжлийн : сэтгэхүйн логикийг хөгжүүлэх, бүтээлч байдал, ур чадварыг хөгжүүлэх

дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, харьцуулах үндсэн дээр үндэслэлтэй дүгнэлт гаргах.

Сурган хүмүүжүүлэх : сурах сонирхлыг төлөвшүүлэх, хичээл зүтгэл, нямбай байдлыг төлөвшүүлэх,

тэсвэр тэвчээр, гоо зүйн мэдрэмж, ажилдаа хариуцлага хүлээх мэдрэмж.

Төлөвлөсөн үр дүн:

Сэдэв - сурагчид угсралтын зурагтай танилцаж, бүтээгдэхүүний аль нэг хэсгийг зурж, угсрах зургийг уншиж сурна.

Мета субьект (UUD): зохицуулалт - практик даалгаврыг танин мэдэхүй болгон хувиргах, харилцаа холбоо - даалгаврыг гүйцэтгэхдээ бүлэгт ажиллах чадвар, багштай хамтран ажиллах чадвар, танин мэдэхүй - угсралтын зураг гэж юу вэ? Ямар тохиолдолд зураг нь нэг үзэмжийг биш, харин хоёр ба түүнээс дээш зүйлийг харуулсан бэ? гэх мэт.

Хувийн Гүйцэтгэсэн ажилд бие даан дүн шинжилгээ хийх, хичээл зүтгэл, үйл ажиллагааны чанарт хариуцлага хүлээх чадварыг хөгжүүлэх.

Үндсэн ойлголтууд : угсралтын зураг, угсралтын зураг унших.

Хичээлийн төрөл: хосолсон

Тоног төхөөрөмж : Дууссан зургийн дээж, ажлын дэвтэр, сурах бичиг, зургийн хэрэглүүр.

Хичээлийн явц.

1. Урам зориг өгөх үе шат (үйл ажиллагааны хувьд өөрийгөө тодорхойлох) - org. агшинд бид угсралтын зургийн дүрс бүхий слайдыг үзүүлэх замаар асуудал үүсгэдэг.

Асуулт : Техникийн зураг, ноорог, мод, хуудас төмрөөр хийсэн эд ангиудын зургийг дүрслэх ямар дүрэм журам байдаг.

Зураг дээр ямар хэмжээсийг зааж өгсөн бэ?

2. Мэдлэгээ шинэчлэх, асуудалтай үйлдэл хийх хувь хүний ​​бэрхшээлийг бүртгэх.

Мэдлэгийг шинэчлэхийн тулд оюутнуудтай богино яриа өрнүүлж, дараах асуултуудыг асууна.

- Ямар тохиолдолд зурагт нэг үзэмж биш, хоёр ба түүнээс дээш дүр зураг харагдаж байна вэ?

(Танин мэдэхүйн UUD - ажиглалт, дүгнэлт хийх явцад шинэ мэдлэг олж авах)

Угсралтын зураг дээр ямар хэмжээсийг зааж өгсөн бэ? (зохицуулалтын хяналтын хэлтэс - угсралтын зургийг бие даан унших);

(танин мэдэхүйн UUD) -Угсралтын зураг гэж юу вэ?

Мэдлэгийг шинэчлэхийн тулд оюутнуудтай харилцан яриа өрнүүлж, дараах асуултуудыг асууна.

1.Мод ба металл эдлэлийн угсралтын зургийн ялгаа нь юу вэ? (Танин мэдэхүйн UUD - ажиглалт, дүгнэлт хийх явцад шинэ мэдлэг олж авах)

2. Угсралтын зургийг өнхрүүлсэн хэсгээс унших журам юу вэ (УУД зохицуулалт - сурах бичгээс шаардлагатай мэдээллийг бие даан олох)

3.Угсралтын зураг гэж юу вэ? "Нийт хэмжээс" гэсэн илэрхийлэл нь юу гэсэн үг вэ? (Танин мэдэхүйн сургалтын үйл ажиллагаа - сурах бичиг, нэвтэрхий толь бичиг, интернетээс боловсролын асуудлыг шийдвэрлэхэд шаардлагатай мэдээллийг хайж олох, сонгох.)

3. Хичээлийн сэдвийг боловсруулах.

Өнөөдөр бид юу сурна гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүдийн санаа бодлыг олж мэдээд багш нь бүтээгдэхүүний дизайн дахь зургийн үүргийг тодорхойлов (оюутны мэдлэгийг шинэчлэх, UUD зохицуулалт - зорилго тодорхойлох)

4. Практик ажил.

Багш нь шинэ мэдлэгийг бий болгоход хангалттай үйлдлүүдийг судлах арга барилыг шинэчлэх ажлыг зохион байгуулдаг.

Туршилтын арга хэмжээ (даалгавар) - 61-р зургийг үз, ажлын дэвтэрт байгаа хэсгүүдийн аль нэгний тоймыг зур: халив. загвар, булан - эсвэл таны бүтээлч төслийн нэг хэсгийн ноорог.

Туршилтыг хий: ган (хатуу) ба зэс утсаар хийсэн пүршийг сунгаж, суллана. Ган ба зэсийн уян хатан байдлын талаар дүгнэлт хий.

Зураг 62-т үзүүлсэн угсралтын зургийг уншина уу.

Ажлын дэвтэрт байгаа хүснэгтийг бөглөнө үү

Багш нь даалгаврын зөв эсэхийг шалгаж, туршилтын явцад тулгарч буй бэрхшээлийг тодорхойлдог.

5. Хэцүү байдлыг засах:

Хэмжээг буруу тодорхойлсон. Зурган дээрх үзлийн тоог буруу тодорхойлох (асуудлыг шийдвэрлэх арга замууд)

6. Хэцүү байдлаас гарах арга зам:

Багш нь угсралтын зургийг уншиж, бие даасан хэсгүүдийн зургийг зурах чадвартай байх, ингэснээр оюутнуудыг асуудлын нөхцөл байдлыг судлах ажлыг зохион байгуулах (UCD - харилцааны, хамтарсан асуудлыг шийдвэрлэх) хэрэгцээний талаар дахин ярьж байна.

7. Боловсролын үйл ажиллагааны талаархи эргэцүүлэл.

Хичээлийг дүгнэх энэ үе шатанд багш хүүхдүүдээс асуулт асууж, хариулснаар энэ материалыг эзэмшсэн эсэхийг дүгнэж болно.

Асуултууд : Угсралтын зураг гэж юу вэ?

Ямар тохиолдолд зураг нь нэг үзэмж биш, харин хоёр ба түүнээс дээш харагдах байдлыг харуулсан бэ?

Мод ба металл эдлэлийн угсралтын зургийн хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?

Угсралтын зураг дээр ямар хэмжээсийг зааж өгсөн бэ?

Та өөртөө ямар шинэ мэдлэг олж авсан бэ?

Өнөөдөр олж авсан мэдлэг амьдралд хэрэг болж чадах уу?

Багш хөвгүүдийг ангидаа хийсэн ажлыг нь үнэлэхийг урьж байна. (Хувийн UUD - боловсролын үйл ажиллагаанд амжилт / бүтэлгүйтлийн шалтгааныг хангалттай ойлгох.)

8. Ажлын байрыг цэвэрлэх.

Энэхүү илтгэлийг 6-р ангийн "Урт бүтээгдэхүүнээс бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх технологи" сэдвийг судлахад ашигладаг. Энэхүү танилцуулга нь оюутнуудад урт бүтээгдэхүүнээс бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх технологийн процессуудтай танилцах зорилготой юм.

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Хиймэл бүтээгдэхүүнээс бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх технологи" танилцуулга.

Хотын бие даасан боловсролын байгууллага

Калининград мужийн Советск хотын "10-р лицей"

цувисан бүтээгдэхүүнээс бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх технологи

Зорилго: металл, хайлш боловсруулах үндсэн технологийн үйл явц, цувисан бүтээгдэхүүнээр хийсэн бүтээгдэхүүний төрлүүдтэй танилцах.

Технологийн багш Зинченко А.Г.

МАОУ "10-р лицей"

Советск, 2017 он


цувисан хэсгүүдээс эд анги үйлдвэрлэхэд шаардлагатай технологийн үйл ажиллагаа

  • бэлтгэл (бэлдэцийг сонгох, тэмдэглэгээ хийх);
  • боловсруулах (зүсэх, гулзайлгах, цавчих, өрөмдөх);
  • угсрах (боолттой холбох, гагнуур, гагнуур, тав гэх мэт);
  • дуусгах (цэвэрлэх, зүлгүүрдэх, будах гэх мэт)

Зургийн хэсгийг унших

Эвдрэл технологийн процесстехнологийн үйл ажиллагаанд зориулагдсан

Боловсруулж байна

Бэлтгэл

Ассемблей

Дуусгаж байна

Бэлтгэл ажлын дарааллыг тодорхойлох

Угсрах ажиллагааны дарааллыг тодорхойлох

Дуусгах үйл ажиллагааны дарааллыг тодорхойлох

Боловсруулалтын үйл ажиллагааны дарааллыг тодорхойлох

Ажлын хэсгийн сонголт

Хөрс хуулалт

Тавын холболт

Нунтаглах

Тэмдэглэгээ

Боолттой холболт

Бусад үйлдлүүд

Өрөмдлөг

Бусад үйлдлүүд

Бусад үйлдлүүд

Бусад үйлдлүүд


Тоног төхөөрөмжийн сонголт

Төхөөрөмжийн сонголт

Хэрэгслийг сонгох

Технологийн үйл ажиллагаа, шилжилтийн ноорог боловсруулах

Тоног төхөөрөмжийн сонголт

Төхөөрөмжийн сонголт

Хэрэгслийг сонгох

Тоног төхөөрөмжийн сонголт

Төхөөрөмжийн сонголт

Өрөмдлөг

Хэрэгслийг сонгох


Үйлдвэрлэлийн үйл явц

бэлдэц хүлээн авах, эд анги боловсруулах, төхөөрөмжийн засвар үйлчилгээ, засвар үйлчилгээ, багаж хэрэгслийг хурцалж, тэгшлэх, бэлэн бүтээгдэхүүнийг хянах, турших, савлах, хадгалах бэлэн бүтээгдэхүүнгэх мэт.


Үйл явц

  • Энэ нь материалыг эцсийн бүтээгдэхүүн болгон хувиргах үед хэлбэр, хэмжээ, төлөв байдлын өөрчлөлттэй холбоотой үйлдвэрлэлийн үйл явцын нэг хэсгийг илэрхийлдэг.

Технологийн үйл ажиллагаа

  • Энэ бол нэг ажлын байр эсвэл машин дээр хийгддэг технологийн процессын бүрэн хэсэг юм.

Слесарь

Аж ахуйн нэгжүүдэд эдгээр үйл ажиллагааг гүйцэтгэдэг слесарууд .


Механик угсралтын механикмашин хэрэгсэл, хөдөлгүүр, машин, тракторыг тус тусад нь эд анги, эд ангиудаас угсардаг


Засварчид

Слесарь - засварчинянз бүрийн тоног төхөөрөмжийн засвар, тохируулга хийх.


Багаж үйлдвэрлэгчид

багаж хэрэгсэл, бэхэлгээ үйлдвэрлэх, засварлах


Ашигласан эх сурвалжууд

  • Тищенко А.Т.Технологи. Үйлдвэрлэлийн технологи: 6-р анги: арга зүйн гарын авлага / A.T. Тищенко. – М.: Вентана-Граф, 2016. – 192 х.
  • 5-6-р ангид МХТ ашигласан технологийн хичээл. Арга зүйн гарын авлагацахим програмын хамт. – М.: Planeta, 2011. – 384 х. – (Орчин үеийн сургууль).
  • Зургийг интернетээс авсан.

Бид уншихыг зөвлөж байна

Топ