Какво е растително местообитание? Условия на местообитанията на растенията. Условия на водните местообитания

Стайни растения 30.07.2021

Черчър

Урок за разбиране на света за 3 клас „Растителна среда“

Република Казахстан. Жамбилска област, Кордайски район село Сортобе, № 48

гимназия начални класовеМачинчин Софиян Исхаровна

Предмет : Местообитание на растенията

цели : задълбочете концепцията за разнообразието от растения, научете да ги различавате; обясняват структурните характеристики на растенията и техните адаптации към околната среда в различни части на Земята, развиват познавателен интерес, наблюдение, внимание, насърчават сътрудничеството, независимостта, отговорното отношение към поведението в природата, любовта към родината.

Тип урок: урок по комплексно приложение на знанията

Преглед урок: урок - изследване

Методи : вербален, практически, визуален, самоорганизация, репродуктивен

Оборудване : растителни образци, презентация на урока, опорни диаграми

Движи се урок:

1. Орг. момент

Здравейте момчета!

какво ти е настроениетов

Всички ли са на това мнение?Всички без изключение.

Може би вече сте уморени?Не сме взели тези с нас!

- Може би можем да легнем и да си починем?По-добре да започнем урока!

Всички заедно седнаха на бюрата си

Двамата се спогледаха

Погледна към гостите

Усмихнаха се бързо.

2. Съобщете темата и целта

Съберете думата, която се е разпаднала - RESAD (Думата "WEDnesday" се появява на дъската)

Какви асоциации възникват?

Как думата „Околна среда“ може да бъде свързана с раздела „Разнообразие на растенията“?

Днес имаме урок - изследване. Темата на нашия урок е „Растителна среда“» (слайд) + отваря се тема на дъската

Обект на изследване (диаграма на поддръжката)е това, което се разглежда.

Какво разглеждаме в този раздел?

Нашият обект на изследване ще бъдат растенията,

Предмет на изследване (диаграма на поддръжката) - проблем, който трябва да изучаваме в клас

И темата на днешния урок е „Местообитание на растенията“.с характеристиките на растенията в зависимост от тяхното местообитание

Издърпва се при прегледхипотеза: (диаграма на поддръжката)- предположение: Как местообитанието влияе върху структурните характеристики на растенията

3. Проверка домашна работа

Завършваме раздела „Разнообразие на растенията”. Какво ново научихте от този раздел?

Тестът за проверка включва въпроси от разглежданите теми.

1. Тествайте според опциите (различни нива)

Вариант 1 (ниска мотивация)

Тест за растително разнообразие

1. В коя група са изброени само дървета?

а) люляк, топола, бор

б) бреза, клен, дъб

в) детелина, трепетлика, смърч

2. Изберете влаголюбиво растение от посочения списък.:

а) саксаул б) огнище в) млечница

3. Кое от следните растения е едногодишно?

а) бор б) моркови в) жито

4. Светлолюбиво растение е:

а) смърч б) бор в) момина сълза

5. Лиственицата е растение:

а) цъфтяща б) папрат в) иглолистна

Вариант 2 (висока мотивация)

Тест за растително разнообразие

1. Кои са най-простите по структура растения?

2. Най-сложните растения в тяхната структура:

а) папрати б) водорасли в) цъфтящи растения г) мъхове

3. Как се наричат ​​растенията, които не са приспособени да съществуват без човешка намеса?

а) култивиран б) многогодишен в) див г) благороден

4. Домат, пипер, краставица, патладжан са растения:

а) студоустойчив б) сухоустойчив в) топлолюбив г) сенкоустойчив

5. Какво обединява тази група растения: дъб, бреза, смърч?

а) това са храсти б) това са дървета в) това са всички светлолюбиви растения г) това са двугодишни растения

Устен тест

2. Фронтално проучване

Какви групи растения познавате? (Водорасли, мъхове, папрати, иглолистни дървета, цъфтящи растения)

Разкажете ни за тези групи растения.

водорасли. Думата водорасли идва от две думи: вода и растат. Така че водораслите са основно водни растения. На Земята има много водорасли. Сред тях има и гиганти с дължина до 40 метра. Те живеят в морета и океани. Цветът на водораслите е зелен, синьо-зелен, кафяв и червен. Те обогатяват водата с кислород и я пречистват от гнилостни бактерии. Водораслите се използват и за медицински цели. От тях се получават йод и калий и се произвеждат таблетки. (слайд)

мъхове. Мъховете се появяват на Земята преди повече от 350 милиона години. Това са ниско растящи растения, не повече от няколко сантиметра височина. Те имат малки кореноподобни окончания (не истински корени), които се разпространяват по земята. Повечето мъхове предпочитат влажни, сенчести места. Много мъхове изглеждат като истински гъби. Те знаят как да абсорбират вода. Ако вземете мъх и го стиснете, от него ще изтече много вода. Торфът се получава от мъхове, които се образуват в блатата - много ценен тор и гориво. (слайд)

папрати. Папратите са сред най-древните растения. Те се разпространяват по цялото земно кълбо. Но повечето от тях са във влажни гори. Те могат да растат както върху почвата, така и върху стволовете на дърветата. Някои папрати растат високо в планините. Други се придържат към пукнатини в скалите. Дори в пустините има папрати. Папратите никога не цъфтят. Папратите нямат семена. Размножават се чрез спори. Можете да отглеждате папрати у дома. Папратът е влаголюбиво и сенкоиздръжливо растение. Редовното поливане и честото пръскане дават красива стайно растение. (слайд)

Иглолистни растения. Смърч, бор, ела, кедър, хвойна, лиственица са иглолистни растения, семената се образуват в шишарки. семена иглолистни растениясе намират в конусите, които ги защитават. В един от сухите дни люспите на шишарките се отварят, освобождавайки узрели семена. Иглолистните са вечнозелени дървета. Те задържат игли зимен период. Боровите игли издържат 2-3 години, докато смърчовите игли издържат от пет до седем години. Сред иглолистните дървета има само едно дърво, което хвърля игличките си през зимата и образува нови през пролетта. Това е лиственица. Иглолистните растения имат игли вместо листа. (слайд)

Цъфтеж. Най-често срещаните растения на Земята са цъфтящи растения.Те имат корен, стъбло, листа, цветя и плод със семена. Цъфтящи растения- най-обширният отдел на растителния свят. Ботаниците преброяват повече от 250 хиляди вида растения. Значението на цъфтящите растения за хората е значително. Всички култивирани растения, отглеждани от човека, са представители на този отдел. Те растат навсякъде - в гората, на поляната, в езерото, в пустинята, в планината. (слайд)

И според външен видкак можете да разделите растенията? (Дървета, храсти, билки)

Защо растенията не могат да живеят без слънчева светлина? (Защото слънцето е източник на енергия. То дава топлина на всички живи същества.)

Какви видове растения познавате според условията им на отглеждане? (Влаголюбив и водолюбив, сухоустойчив, топлолюбив, студоустойчив, светлолюбив, сенкоустойчив.)

3. ФИЗМИНУТКА

Ще си починем малко

Да станем и да поемем дълбоко въздух.

Децата вървяха през гората

Наблюдаваше се природата.

Погледнахме към слънцето,

И лъчите стоплиха всички.

Чудесата в нашия свят -

Децата станаха малки,

И тогава всички се изправиха заедно -

Станахте великани.

Да ръкопляскаме и да тропаме с крака!

Е ние се разходихме

Нека се заемем отново заедно!

4. Работа по темата

Днес ще продължим да говорим за растенията, за местообитанието на растенията.

Темата на нашия урок е „Растителна среда“ (слайд) - вече е отворен

Актуализиране на знанията

Част от коя природа са растенията? (на живо)

Докажете, че растенията са част от живата природа?) (слайд)

Какво ни дават растенията?(слайд)

Как можете да наречете това с една дума?(флора - слайд)

Къде могат да живеят растенията?(слайд)

Изведете определението за „местообитание“

Хабитат - това е мястото, където живеят, т.е. растат, растения. Околната среда влияе върху растенията.

Какви са необходимите условия за живот на растенията? (слайд)

Кажете ми на кои места на Земята не живеят растения (отговори на децата)

Защо растенията не живеят там? (вечен студ)

четене на текста в учебника стр.118

ЗАКЛЮЧЕНИЕ:Гледайте видеоклипа "Растение местообитание"

Растенията се срещат навсякъде по Земята, те образуват гори и ливади, поради което растенията се наричат ​​„зелените дрехи на Земята“. Наистина, зеленото облекло краси нашата планета. Растенията могат да бъдат разделени на 3 местообитания.

3 ХАБИТАТ НА РАСТЕНИЯТА

ВОДА ЗЕМЯ-ВЪЗДУХ почва

Водна среда местообитание свързани с водни тела: океани, морета, реки, езера и др. Водите в тях са различни, някъде застояли, някъде с доста силно течение, солени и свежи. Много води имат малко кислород и слънчева светлина. С дълбочината идва здрач, а след 200 метра дълбочина няма никаква светлина. Следователно растенията във вода могат да растат само на малка дълбочина, където светлината все още прониква. Повечето водни растения са водорасли. Въпреки това сред водните растения има и висши растения. (слайд)

В земно-въздушно местообитание По-голямата част от растенията и почти всички висши растения растат. Наземните растения образуват гори и ливади, степи и тундри и други растителни съобщества. Характеристики на земно-въздушната среда са голямото количество въздух и светлина, наличието на вятър и на много места силни колебания на температурата и влажността в зависимост от времето на годината и деня. Земната и въздушна среда е много разнообразна. Растенията са адаптирани към определени условия на околната среда. Някои растат на добре осветени места, други в сенчести места. Някои растения не понасят студ и живеят само на топли места, докато други са адаптирани към сезонните температурни колебания.

почва - Това е повърхностният плодороден слой на земята. Тази среда се е образувала от смес от минерални вещества по време на разпадането на хумусни скали в резултат на разлагането на растителни и животински останки. Тук живеят множество малки водорасли, както и семена и спори. различни растения, се поставят корените на сухоземни растения.

Растенията са в състояние да живеят в средата, към която са адаптирани.

Какво означава „водни, почвени, сухоземни и въздушни местообитания“?(за децата има напомняния по масите)

Как растенията, които живеят във водна среда, се различават от растенията, които живеят в почвата? (при водните растения корените са тънки, малки, листата са широки, така че влагата се изпарява добре. При растенията, чието местообитание е почвата - кореновата система е по-мощна, листата са по-тесни, така че, напротив, влагата не се изпарява)

Сега трябва да работите по двойки, за да създадете проект. Ще разгледате растението и ще създадете паспорт за това растение.

Кой може да каже какво е паспорт?

за какво е?

Каква информация е посочена в паспорта на дадено лице?

Какво мислите, че може да се отрази в растителен паспорт?

Растителен паспорт (на детските маси)

1. Име

2. Външно описание

3. Продължителност на живота

4. Местообитание

5. Заплаха от изчезване

Вашият обект на изследване: (слайдшоу)

1-ви ред – лотос2-ри ред - водна лилия 3-ти ред - момина сълза

Работа по редове (работа по двойки – попълване на растителен паспорт) – учениците четат текста.

Орехов лотос (слайд) Голямо ярко розово цвете. Лотосът расте в плитки, свежи, топли води на водоеми и езера. Многогодишно растение. Размножава се със семена, които остават жизнеспособни повече от хиляда години! Корените се използват за храна. От тях се правят брашно, нишесте и дори масло. Семената и корените се използват и като лекарство. Многогодишно растение. Размножава се чрез семена и части от коренища.Заплаха от смърт: събиране на красиви цветя, замърсяване на водни тела.

Бяла водна лилия. (слайд)
Расте във водоеми със стоящи или бавно течащи води. Неговите звездовидни бели цветя могат да предсказват времето: те винаги се затварят преди дъжд. Те се появяват на повърхността всяка сутрин и се потапят във водата през нощта. Семената са приспособени за живот във водна среда - имат въздушни торбички, така че могат да плуват на повърхността. Живее 3-5 години. Размножава се чрез семена, части от коренища.
Заплахата от смърт се създава от хората и замърсяването на водата.

майска момина сълза (слайд)
Расте във влажни почви, обича сянка. Камбановидни цветя цъфтят за 10-15 дни. Многогодишно растение, което се размножава чрез резници от коренища. В края на цъфтежа на мястото на цветята се образуват червени плодове, които са много отровни, а самото растение се използва като лекарство.
Заплахата от смърт се създава от хора и паша на добитък.

Защита на проекта - растителен паспорт - разчитане на текста.

Кои от тези растения живеят в нашия регион? (в естествени условия - водна лилия, момина сълза; в изкуствени условия - лотос)

Царството на растенията е удивително разнообразно. Той обединява повече от 350 хиляди вида растения и е представен от голямо разнообразие от форми - от едноклетъчно растение, което може да се види само с микроскоп, до дървета - горички, заемащи площ от десетки квадратни метра .

Играта "Разбери ме" (От външно описаниепознайте за какво растение говорим)

Това студоустойчиво тревисто растение първо посреща пролетта, още преди снегът да се е стопил. Почвен хабитат. Вписан в Червената книга на Република Казахстан

- Защо мислите, че това растение е включено в Червената книга?(слайд кокиче)

Местообитанието на това растение е почвата. Този трънлив многогодишен храст получи името си заради острите си бодли, които ще създадат проблеми на всеки, който безмислено иска да се запознае с тази красота. В началото на лятото се украсява с уханни цветя, наподобяващи роза.(шипков слайд)

- Какво друго знаете за това растение?(полезно лечебно растение)

- Високо многогодишно растение.Водна среда. Цъфти като метлица. Някога използван в строителството като евтин материал. Растенията растат активно, което запушва водоемите и води до плиткото им. Изсушените растения често предизвикват пожари.(слайд тръстика)

Мислите ли, че има някаква полза от това растение?(Много животни от резервоара се размножават там и се крият от врагове за известно време)

5. Домашна работа: прочети допълнителен материал, подгответе съобщение за преразказ

Вариант 1 „Пустинни растения“

Вариант 2: „Растения от степите“

6. Консолидация. Обобщение на урока

Какъв обект беше изследван в урока?

Предметът на нашето изследване?

Какво е местообитанието на растенията?

Как структурата на растението зависи от местообитанието му?

Животът на растението, както на всеки друг жив организъм, е сложен набор от взаимосвързани процеси; Най-важният от тях, както е известно, е обменът на вещества с околната среда. Околната среда е източникът, от който растението черпи хранителни материали, след което ги преработва в тялото си, създавайки същите вещества като тези, които изграждат тялото на растението - става асимилацията на веществата, извлечени от околната среда, тяхното усвояване. Едновременно с този процес в тялото се случва разрушаването на съставните части на тялото; разделяйки ги на по-прости. Този противоположен процес се нарича дисимилация. Асимилацията, дисимилацията, неразривно свързаното доставяне на вещества от околната среда и отделянето в околната среда на ненужни, отпадъчни вещества - всичко това е метаболизъм. Следователно метаболитните явления тясно свързват растителния организъм с околната среда. Тази връзка е двойна. Първо, растението се оказва зависимо от околната среда. Околната среда трябва да съдържа всички материали, необходими за живота на растенията. Недостигът, особено липсата на една или друга категория хранителни материали, трябва да доведе до забавяне или дори прекратяване на жизнените явления, до смърт. Второ, чрез абсорбиране на хранителни вещества от околната среда и освобождаване на продукти от своята жизнена дейност в околната среда (например под формата на падащи листа, мъртви повърхностни слоеве на кората и т.н.), растението променя своята среда. Следователно не само растението зависи от околната среда, но околната среда винаги зависи до известна степен от растенията.

Промените в околната среда от растенията са свързани не само с въвеждането на метаболитни продукти в нея, но и с физическата работа, която растението извършва. Когато корените на растението проникнат в почвата, те извършват механична работа на разрушаване или локално уплътняване на субстрата. Работата, извършвана от растението, не се ограничава до механично въздействие върху субстрата. По същество всички физиологични функции на растението представляват определени форми на работа. Това води до идеята за връзки между растенията и околната среда по друг начин: всяка работа включва разход на енергия. Но енергията, както знаем, „не изчезва и не се създава отново“. Следователно, ако растението изразходва енергия, тогава, очевидно, трябва да я получи отнякъде.

Източникът на енергия за растенията, съдържащи хлорофил, е лъчистата енергия на светлината, благодарение на която растението изгражда органична материя, съдържаща, така да се каже, запазена енергия. В растенията, които нямат хлорофил, например гъбите, източникът на енергия е органичната храна, тоест или самото органично вещество, създадено от зеленото растение, или същото, но във форма, вече модифицирана от други организми.

Енергията, под една или друга форма, навлизаща в растенията, претърпява сложни промени, като в крайна сметка се освобождава в околната среда. Можем да кажем, че връзката между растението и околната среда не се изчерпва с обмяната и трансформацията на веществата – успоредно с това протича и енергиен обмен.

Жизнената среда на растението е разнородна; съдържа много компоненти, които са тясно свързани помежду си. Всеки елемент от околната среда, който влияе върху тялото, се нарича фактор на околната среда. Разнообразието от фактори на околната среда може да се групира в две категории: биотични фактори и абиотични фактори.


Местообитанието на растенията и техните популации зависи от географско положениетеритория, географска ширина и дължина на района, от природна зона, първоначалния характер на почвената покривка, валежния режим и др. Това са основните, оригинални компоненти на природната среда.
В същото време жизнената активност на всяко растение сама трансформира местообитанието, така че в него да настъпят значителни промени в условията и ресурсите на живот. Това явление се случи през 1930 г. от G.N. Висоцки го нарече уместност. Уместността значително променя светлинния режим, характера на топлообмена, влажността, свойствата на почвата и газовия състав на атмосферата в местообитанията на ценопопулациите. Ключова роля играят мощните средообразуватели - едификатори. Ролята на асектаторите за формиране на среда е малка, но комбинациите от асектатори понякога могат да имат доста ясно изразен ефект на формиране на среда. Уместността е резултат от средообразуващото действие на всички растения от фитоценозата.
В резултат на това всяко отделно растение и всяка популация се намират в специфично еколого-фитоценотично местообитание, което действа като реална сфера на използване на ресурсите и възприемане на условията и което в една или друга степен е трансформирано от други компоненти на биоценозата. или от хора.
Ролята на отделните растения във формирането и промяната на свойствата на екотопите е известна отдавна. Още през 1914 г. G. Negri (1914), който е препубликуван през 1970 г., предлага името „екоид“ за обема на екологичното пространство, което се променя по време на живота на индивида. А. А. Уранов (1965) го нарича "фитогенно поле". Т. А. Работнов (1984) счита за по-подходящо определението „сфера на въздействие върху средата“. В момента експертите използват основно термина „фитогенно поле“.
А.А. Уранов идентифицира основните характеристики на екологичната среда във фитогенните полета. Всяко фитогенно поле има център, който съвпада с положението на самия растителен индивид. По отношение на този индивид фитогенното поле е непосилно както в надземната, така и в подземната сфера. По радиуса на фитогенното поле параметрите на околната среда се променят плавно или рязко. Поради това фитогенното поле се оказва мозаечно. Размерите и свойствата на фитогенните полета варират във времето. Тази променливост се създава поради сезонното преразпределение на активно растящите части на растенията и онтогенетично обусловения ритъм на физиологичните и формиращи процеси.
В резултат на кумулативното въздействие на фитогенните полета на многовидовите растителни съобщества се формира специфична природна среда, специални условия и специално ниво на ресурсна наличност. Този комплекс съставлява специфичната среда, в която съществува истински растителен организъм.
В съвременната епоха такива естествена среданалага се преобразуващото въздействие на антропогенните фактори. Въздействието на човека върху околната среда започва с появата на Хомо сапиенс. Той стана най-мощен от началото на така наречената неолитна революция, тоест преди около 10 хиляди години. Това време бележи прехода древен човекдо заседналия начин на живот и началото на земеделието и скотовъдството. През последните хилядолетия човекът коренно е променил планетата. На големи площи растителната покривка е напълно унищожена и заменена от градски и селски селища, транспортни системи, летища и др. дизайни. Друга част от унищожената естествена растителна покривка е заменена с културни агрофитоценози - култури и насаждения.
Не по-малко мощно беше косвеното въздействие на човека върху природата, изразяващо се в замърсяване на земята и водните басейни с пестициди, остатъчни количества минерални торове и различни ксенобиотици, които са отпадъци от селскостопанските и промишлено производство. И така, заедно с концепцията за естествен cpedaf, която характеризира естествена средаместообитание на растения и всички живи същества, понятието антропогенна среда се появи като местообитание, което е изцяло създадено в резултат на човешка дейност или значително трансформирано от нея. Поетът Р. Рождественски имаше всички основания да напише:
Летища, кейове и платформи,
Гори без птици и земя без вода.
Има все по-малко естествена среда,
Все повече среда.
Антропогенните фактори са тези, които възникват в резултат на случайна или умишлена човешка дейност и променят естественото местообитание на растенията. Те могат да бъдат разделени на следните основни групи:
  1. физическо, включително радиоактивно замърсяване, шумови смущения, вибрации и др.;
  2. химически, който се състои в замърсяване на околната среда с различни химични съединения - ксенобиотици, които се образуват като промишлени отпадъци, селско стопанство, транспорт и други видове стопанска дейност;
  3. биологичен, който се състои от разпространението на растителни и животински видове, които първоначално не са били местни за района.
IN последните десетилетиявъздействието на антропогенните фактори рязко се е увеличило, което е довело до появата на глобални екологични проблеми: парников ефект, киселинен дъжд, обезлесяване и опустиняване, замърсяване на околната среда вредни вещества, намаляване на биологичното разнообразие на планетата.
Антропогенните фактори оказват дълбоко влияние върху растителността на планетата. Все повече видове диви растения са класифицирани като редки и защитени. Структурата и характерът на функциониране на растителните популации се променят. Броят и плътността на индивидите в тях в някои случаи намалява значително, а в други (при инвазивните растителни видове) бързо и катастрофално нараства. Неконтролираната антропогенеза може да се превърне във фактор за пълна деградация и унищожаване на растителната покривка.

1. Хабитат: водна, земно-въздушна, почва и околна среда като жив организъм.

2. Условия и фактори на околната среда: абиотични, биотични и антропогенни фактори.

1. На Земята има четири основни местообитания, които са разработени и обитавани от организми. това - вода, земя-въздух, почва и, накрая, средата, създадена от самите нас живи организми . Всеки от тях има свои специфични условия на живот.

Водната среда се характеризира с течност агрегатно състояниеи в зависимост от дълбочината може да бъде като аеробика (повърхностни слоеве на различни резервоари) и анаеробни (на големи дълбочини на океана, във водни тела с високи температури). Тази среда е по-плътна от въздуха, по-благоприятна от гледна точка на производството на вода от организма и нейното запазване в него, а също така е по-богата на хранителни ресурси. Животът се е зародил във водната среда в далечното геоложко минало.

Формите на организмите, живеещи във водата, са разнообразни; сред тях има такива, които дишат кислород, както разтворен във вода, така и съдържащ се в атмосферата, както и анаеробни организми. В тази среда живеят различни протозои, водорасли, риби, членестоноги, мекотели, бодлокожи и представители на други видове и класове флора и фауна.

Земно-въздушна средав хода на еволюцията тя е усвоена по-късно от водната, тя е по-сложна и изисква по-високо ниво на организация на живите същества. Тук температурата на въздуха, съдържанието на кислород, влажността, времето, интензивността на светлината играят важна роля, което е особено важно за растенията. това аеробика среда, в която се извършва интензивен обмен на газове и вода, необходим за живота на живите същества. Следователно организмите, живеещи в тази среда, са адаптирани към получаване и запазване на влага, а животните имат способността да се движат доста бързо и активно. В тази среда живеят птици, много видове членестоноги, бозайници, различни видове покритосеменни растения и др.

почвакато местообитание за много микро- и макроорганизми, както и за корените на растенията, той има свои собствени екологични характеристики. В почвата фактори като структура, химически състави влажност, но светлината или внезапните температурни колебания не играят почти никаква роля. Обитателите на почвената среда се наричат хранително-фобични или геобионти . Тук можете да намерите различни представители от типа протозои, различни водорасли, гъби, различни видове различни червеи, мекотели и различни представители на висшите животни. Почвата е субстрат различни видовевисши растения, които се характеризират с наземна среда.

2. Условия и фактори на околната среда- взаимосвързани понятия, които характеризират местообитанието на организмите.Условията на околната среда обикновено се определят като фактори на околната среда, които влияят (положително или отрицателно) върху съществуването и географското разпространение на живите същества.

Фактори на околната средамного разнообразни както по природа, така и по въздействие върху живите организми. Условно всички фактори на околната среда се разделят на три основни групи - абиотичен, биотичени антропогенен.

Абиотични факторинаречен цялата съвкупност от фактори в неорганичната среда, които влияят върху живота и разпространението на животните и растенията.Това е на първо място климатични:

слънчева светлина, температура, влажност,

и местен:

релеф, свойства на почвата, соленост, течения, вятър, радиация и др.

Тези фактори могат да повлияят на организмите директно, тоест директно, като светлина или топлина, или косвено, като например релефа, който определя действието на преките фактори - осветеност, влага, вятър и др.

Биотични фактори- Това всички възможни форми на въздействие на живите организми един върху друг и върху околната среда.Биотичните взаимоотношения са изключително сложни и уникални по природа и също могат да бъдат прави индиректен.

Антропогенни фактори- това са всички тези форми на човешка дейност, които засягат природната среда, променят условията на живот на живите организми или пряко засягат определени видове растения и животни.

От своя страна самите организми могат да влияят на условията на своето съществуване. Например, наличието на растителна покривка смекчава дневните температурни колебания в близост до земната повърхност, колебанията във влажността и вятъра, а също така влияе върху структурата и химичния състав на почвите.

Всички фактори на околната среда, присъстващи в природата, влияят върху живота на организмите по различни начини и имат различна степен на важност отделни видове. В същото време наборът от фактори и тяхното значение за организмите зависи от местообитанието.

Животът е възникнал на Земята преди приблизително 3,7 милиарда години, според друг източник преди около 4,1 милиарда години. Развитието продължава и до днес. Според всички предположения животът ще продължи и в бъдеще, като се адаптира към среда, като присъствието или отсъствието на човек не може да го прекъсне.

Австралийски учени откриха признаци на живот на сушата, които са на 3,5 милиарда години. Техните открития потвърдиха, че животът се формира в сладки водни тела, а не в солени източници. Учените са обърнали внимание на тези факти и търсят потвърждение за тях на други континенти.

Основни видове живот

Основните жизнени среди включват:

Всяка среда има свои собствени характеристики и съдържа различни организми, които живеят, възпроизвеждат се и се развиват.

Земно-въздушна среда

Тази среда представя цялото разнообразие на растителния и животински живот на Земята. Развитието на органичния живот на сушата позволи появата на почвата. След това дойде развитието на растения, гори, степи, тундра и различни животни, адаптиращи се към различни местообитания. В резултат на по-нататъшната еволюция органичен свят, животът се разпространява във всички горни черупки на Земята - хидросферата, литосферата, атмосферата. Всички живи същества са еволюирали и са се адаптирали към резки температурни колебания и различни местообитания. Възникват топлокръвни и студенокръвни представители на животинската фауна, разнообразие от птици и насекоми. В земно-въздушна среда растенията са се адаптирали към различни условия на отглеждане. Някои обичат светли, топли места, други растат на сянка и влажност, а трети оцеляват при ниски температури. Разнообразието на тази среда е представено от многообразието на живота в нея.

Водна среда

Успоредно с развитието на земно-въздушната среда се развива и водният свят.

Водната среда е представена от всички водни тела, които съществуват на нашата планета, от океани и морета до езера и потоци. 95% от повърхността на Земята е водна.

Различни гигантски обитатели на водната среда се променят и адаптират под вълните на еволюцията, адаптират се към околната среда и приемат формата, която най-много увеличава оцеляването на популациите. Размерът е намален, зоните на разпространение разделени различни видоветяхното съвместно съществуване. Разнообразието на живота във водата изненадва и радва. Температурата във водната среда не е подложена на такива резки колебания, както в земно-въздушната среда, и дори в най-студените водни тела не пада под +4 градуса по Целзий. Във водата живеят не само риби и животни, водата изобилства и от различни водорасли. Само на голяма дълбочина ги няма; там, където цари вечна нощ, протича съвсем различно развитие на организмите.

Почвен хабитат

Почвата се отнася до горния слой на земята. Смесването на различни видове почва със скали, останки от живи организми, образува плодородна почва. В тази среда няма светлина, в нея живеят или по-скоро растат: семена и спори на растения, корени на дървета, храсти, треви. Съдържа и малки водорасли. Земята е дом на бактерии, животни и гъбички. Това са основните му обитатели.

Организмът като местообитание

Към организмите може да се добави и симбиоза (съвместен живот).

Симбиозата на растенията и животните не потиска собственика, а действа като партньор в живота. Симбиотичните взаимоотношения позволяват на някои видове растения и животни да оцелеят. Симбиозата е пропастта между обединението и сливането на организмите.

Препоръчваме за четене

Топ